Teate seda tunnet, kui olete aastaga 94 062,2 euro võrra vaesemad? Mina tean, sest just täpselt nii palju haihtus minu portfellist 2022. aastaga. Nii halba aastat pole ma oma 21aastase investeerimisajaloo juures veel kordagi näinud!
Nii suurt kaotust pole ma kunagi varem saanud ei rahaliselt ega ka tootluselt. Foto: AFP/Scanpix
Et oma kaotusele mingi kontekst anda, siis see on 4,6 keskmist brutopalka teeniva inimese aastateenistus! Protsentides kaotasin ma läinud aastal 16,7%. Ka selle poolest oli tegu vaieldamatult kõige suurema katastroofiga mu portfellile. See on alles kolmas kord, kui lõpetan aasta miinuses, senine "rekord" oli kaotada 2009. aasta detsembri lõpuks 11,92%.
Täna tahaks vaadata põgusalt üle õla tagasi ja ka ettepoole, mis on need tegurid, küsimused ja märksõnad, mis võivad olla alanud aastal investori vaatest määravad.
Ma olen nüüdseks olnud kaks aastat ingelinvestor! Hip-hip-hurraa! Sellega on hea aeg vaadata, kuidas läheb mu iduinvesteeringutel, millega olen seni kaotanud kaks kolmandikku oma sissepandud rahast.
Funderbeami ärimudelite muutused on nii sagedased, et tõtt-öelda ei saa ma üldse enam aru, millega nad tegelevad või mis näiteks kolme aasta pärast võiks saada. Olen segaduses.
Kuigi olin 2021. aasta alguses börsi suhtes üsna optimistlik, ei osanud ma seda küll oodata, et portfell nagu pärmi peal paisuma hakkab ja elu suurima tõusu teeb.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.