“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete toomine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha - keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“
- Elektroonikajäätmed on maailma kõige kiiremini kasvav jäätmete valdkond. Foto: Andras Kralla
Seetõttu peab tema sõnul igas valdkonnas mõtlema, kuhu asjad pärast kasutust välja jõuavad ega tohi leppida loosungiga “too oma kasutatud asjad siia”. Elektroonikajäätmed on maailma kõige kiiremini kasvav jäätmete valdkond, kuid neid pole lihtne utiliseerida ja lõviosa nendest käideldakse ebaseaduslikult. Seetõttu vajab turg juurde uusi lahendusi, mis tekitaks juurde läbipaistvust seadmete saatuse ja elukaare lõpu kohta.
Temaga tulebki saates juttu sellest, kuidas IT-tehnika elukaare pikendamine aitab nii keskkonnaalaseid eesmärke täita, jalajälge vähendada kui viia vajalikud seadmed neid vajavate inimesteni, näiteks õpilasteni. Lisaks tuleb juttu eeskujuks olemisest, ambitsioonikate eesmärkide võtmisest, uuest majandusmudelist, jätkusuutlikkuse ümber käivatest müütidest ja muutuste juhtimise võtmetest.
Saadet juhib Rivo Sarapik.
Argo Alaniit: iga asja viimane puhkepaik tuleb paljastada
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuula ka saadet
Jäätmekäitluse edetabeli esiotsast ei leia üllatuslikult teada-tuntud nimesid, vaid hoopis väiksemaid tegijad. Jäätmereformi suhtuvad kõik kriitliselt.
Lääne-Virumaal on alanud kauaoodatud, aga ka peljatud fosforiidiuuringud, mis tulevikus võib tähendada suurt panust Eesti majandusse ning tervete uute tootmisvaldkondade teket.
Valitsuse väljakuulutatud jäätmereform tekitab praegustes suurtes prügivedajates ja -käitlejates nii toetavaid kui ka eitavaid reaktsioone, kuid ühes ollakse kindel: nii odav jäätmevedu ei tule, kui minister lubas.
Ameerika tänupühajärgne ostupüha Black Friday ehk must reede on Euroopas ja Eestis aina tugevamini kanda kinnitamas. Kui vaid kümmekond aastat tagasi olid musta reede pakkumised harva esinev nähtus, siis käesoleval kümnendil kasutab pea iga vähegi tuntud e-pood üle maailma levinud ostupüha ära ning pakub võimalust teha oste tavapärasest suuremate allahindlustega.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.