Paari päeva eest saabus Elcoteqi Tallinna
tehasesse tööle 50 ungarlast ja järgmisel nädalal lisandub neile töökätele veel
teist samapalju, kirjutas Äripäev.
"Ühest küljest tulevad ungarlased meie juurde õppima tootmist, mis lähiajal Ungari tehasesse ümber kolitakse," märkis Elcoteqi kommunikatsioonijuht, kuid lisas, et Tallinna tehases kasvab lähiajal tootmismaht ning kohapealt paari nädalaga sadakond töötajat leida on keeruline.
Elcoteqi esindaja selgitas, et elektroonikasektori eripära ongi lõppturu muutustest tingitud tellimuste suur kõikumine, millele tuleb kiiresti reageerida. Tihti ei ole jutt kuudest, vaid nädalatest.
"Oleme alustanud töötajate leidmiseks kampaaniat raadiotes ja Linnalehes," märkis ettevõtte esindaja.
Seekordne töötajate vahetamine eri riikide tehaste vahel pole Elcoteqile esimene kogemus, ent varem on liikunud väiksem hulk inimesi. "Paar kuud tagasi käis üheksa meie operaatorit Saksamaal ja kümmekond inimest õpib Hiinas, enne kui sealt tootmine meile Tallinna kolitakse," rääkis firma kommunikatsioonijuht.
Tallinna tehas on kontsernis hinnatud, kuna Hiina tehasega võrreldes on siin töö kvaliteetsem. "Tellijad võivad eri põhjustel nõuda tootmise kolimist ühte või teise riiki. Meil tuleb olla paindlik," sõnas esindaja.
Kui ELis saab töötajaid lühi- ja pikaajaliselt liigutada suuremate probleemideta, siis kolmandatest riikidest tööjõu riiki lubamisel on valitsus olnud üsna jäik. Eilsel valitsuse pressikonverentsil lubas aga majandusminister Juhan Parts, et kolmandatest riikidest töötajate sissetoomise bürokraatiat vähendatakse.
"Protseduurid, mis võimaldaks kolmandatest riikidest siia töölisi tuua, on arutult aeganõudvad ja keerukad," tunnistas Parts, ent rõhutas, et immigratsioonipoliitikat ei liberaliseerita.
Majandusministeeriumi töörühm plaanib kaotada mitme ministri formaalse otsuse nõude. Samuti ei pidanud Parts vajalikuks senist nõudmist, et välisriigi töötaja peab paberite vormistamiseks füüsiliselt Eestisse saabuma. "Kasutada võiks edukalt ka ettevõtja garantiid," pakkus majandusminister.
Parts toonitas veel, et oluline on soodustada kvalifitseeritud tööjõu lubamist Eestisse. See tähendab, et tuleb kehtestada minimaalne palgasumma, mida ettevõtja peab välisriigi töötajale maksma. "Alla Eesti keskmise palga see olla ei saa," ütles Parts.
Elcoteqi saabunud ungarlased saavad siin veedetud kuu eest oma Ungari tehase tavapärase palga, millele lisandub komandeeringutasu.
Seotud lood
Bloomberg kirjutas täna, et Elcoteq koondab
tootmiskulude vähendamiseks oma Tallinnas asuvas tehases töötajaid, muudatused
puudutavad 330 inimest.
Elcoteqi Tallinna tehasest koondati
möödunud nädalal tooteportfelli muutumise tõttu 42 töötajat.
„Me ei saa lubada, et nii väikse kvoodi
juures tooksime Eestisse koristajaid või abitöölisi,” kommenteeris Eesti
Tööandjate Keskliidu juhataja Tarmo Kriis valituse määrust kolmandatest
riikidest tööjõu sissetoomise kohta.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.