30. märtsil kirjutasid Euroopa Liit ja USA
alla avatud taeva lepingule, et kõrvaldada piirangud turult, mis hõlmab 60
protsenti maailma liiklusest.
Esimese viie aasta jooksul peaksid tarbijad saama sellest kasu 15 miljardi euro ulatuses ning lisaks võib eeldada 80 000 töökoha loomist ELis ja USAs, teatas Euroopa Komisjon.
Atlandi-ülesed reisid ei ole enam üksikute lennuettevõtjate tulus eelis. Nüüd saavad ELi ja USA lennuettevõtjad vabalt lennata üksteise lennujaamadesse ning sealt muudesse sihtkohtadesse. ELi transpordivolinik Jacques Barrot nimetas lepingut suureks edusammuks rahvusvahelises lennunduses ning ütles, et sellest on juba saadud esimest kasu.
Leping on osa ELi üldisest kavast luua aastaks 2010 ühine lennundusala, mis hõlmab Vahemere maid ning idas asuvaid riike ja USAd. Lisaks õhuruumi avamisele võimaldavad lähedasemad suhted tagada ELil rahvusvahelise reisimise puhul rangemaid ohutusnorme.
Seoses avatud õhuruumiga algavad mai lõpus läbirääkimised järgmise lepingu üle, et tugevdada ELi–USA õhutransporditurgu ning seda veelgi rohkem liberaliseerida.
Seotud lood
Euroopa Liit plaanib USA kodanikele
kehtestada samasugused viisapiirangud, mille ameeriklased kehtestasid hiljuti
eurooplastele.
USA võimud lubavad taas lennukisse
suitsetajad koos välgumihkliga ning imikuga sõitjad koos rinnapiima pudeliga,
kuna jaburad piirangud raiskasid rohkelt aega ja miljoneid raha, ent ei tõstnud
ohutust kuidagi.
Lissaboni leppe kriitikud, Ivar Raig, Anti
Poolamets ja Uno Silberg on veendunud, et Lissaboni lepingu jõustamisega
süveneb Euroopa Liidu liitriigistumine, mis saab olema vastuolus Eesti
põhiseadusega.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.