Hiljuti ühisrinde moodustanud
piimatootjad kaaluvad müügilepingute ülesütlemist ja toodangu suunamist
neid esindava uue juriidilise isiku kätte, mis võib haarata 73%
Eesti toorpiimast.
Eesti piimatootjate koostöökogu (EPIKO) juht Kalev Kreegipuu ütles eile hilisõhtul saadetud pressiteadet kommenteerides, et koostöökogu ise toorpiima vahendama ning müügiläbirääkimisi pidama ei hakka, kuid kuu aja pärast luuakse uus juriidiline isik, kes sellega tegeleb.
"Praegusi lepinguid üle anda ei saa, kuna need on sõlmitud kahe poole (piimatootja ning -kombinaadi - toim) vahel. Lepingu lõpetamise tähtajad on kuni kolm kuud," rääkis Kreegipuu. Ta jättis lahtiseks, kas ja milliseid trahve piimatööstused lepingute ülesütlemise puhul rakendada saaksid. Võimalik, et praegustes Tere piimatööstuse, Põlva Piim Tootmise, Maagi ja Valio kokkuostulepingutes midagi sellist polegi.
Eile pidas Piimatootjate koostöökogu oma esimese koosoleku, mis toimus Paides. Kinnitati koostöökogu tegevuse põhimõtted, valiti esimees ning asetäitjad. Pressiteates seisab, et kohalolijad vahetasid informatsiooni toorpiima müügimahtude, hindade ja ostjate kohta. Leiti, et infovahetus peaks muutuma edaspidise tegevuse oluliseks osaks, et ühistegevust edukamalt koordineerida.
Ühtlasi arutati võimalusi ja vorme sisulise ühise majandustegevuse käivitamiseks. "Eks ta oli eilegi jutuks, aga see on tootjate vabatahtlik otsus ja teiseks on siin konkurentsireeglid. Neid me kahtlemata rikkuma ei hakka," kostis Kreegipuu aripaev.ee uurimise peale, kas arutati toorpiima müügilepingute lõpetamist.
Eile lepiti kokku, et koostöökogu liikmed esitavad kolme nädala jooksul oma ettepanekud ühistegevuse juriidilise vormi ja tegevussuundade kohta. Uudiseid on oodata umbes kuu aja pärast, kinnitas Kreegipuu.
Koostöökogu võtab ajada ka n-ö piimakaardi koostamise, et piimavedusid ning transpordikulusid optimeerida. Ajalooliselt on Eestis välja kujunenud mitmed ühistud nagu E-Piim, Tori-Selja Piimaühstu, Saaremaa Piimaühistu, mis töötlevad ka ise piima ning nende esindajad tahaksid näha ühistegevuse laiapõhjalist koordineerimist.
Eesti piimatootjate koostöökogu loodi 11. augustil Eesti piimatootjate konverentsi otsusega vastukaaluks piimatööstuste üksmeelsele toorpiimahinna langetamisele. Ajakirjandus on nimetanud piimatootjate koostöökogu tootjate kartelliks.
Koostöökogu esimesel koosolekul osalenud tootjate piimamüügi maht on ligi 1250 tonni päevas ehk umbes 73% piimatööstustesse jõudvast toorpiimast.
Seotud lood
Tartumaa põllumeeste liit teatas, et
teraviljakasvatuses toimus tänavu katastroof. 21% teraviljast on vihmade tõttu
juba hävinud, kartulist on pool ära mädanenud.
Mullune aastalõpp Põlvas möödus võidujooksu
tähe all - Tõnu Must ja Jaak Hinrikus üritasid üksteise võidu saavutada
enamusosalust OÜs Põlva Agro, mis nüüd 200 miljoni krooni eest Leedu Agrowill
Groupile maha müüdi.
Konkurentsiameti järelevalveosakonna
juhataja Juhan Põldroos kinnitas, et amet jälgib pingsalt ühisrindesse koondunud
piimatootjate ettevõtmisi, hinda dikteerida soovivate tootjate tegevust
kartelliks nimetada on aga liiga vara.
Oliver Kruuda suurosalusega AS Kalev Paide
Tootmine ostis 313 miljoni krooniga OÜ Põlva Piim Tootmise, teatas Kalev
börsile.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.