Teisipäeval oma valimiskampaania
rahastamise kohta Äripäevale telefoni teel esimest intervjuud andes oli
Reformierakonna liige Jaanus Rahumägi üliemotsionaalne ning rõhutas mitu korda,
et kirjutage mida tahate, see ei muuda mitte midagi. Teda ei ole võimalik
milleski süüdistada, ainult poriga üle loopida.
Intervjuu Jaanus Rahumägiga
Deklareerisite valimiskuludeks 600 000 krooni, samas reklaamifirma arvutuste järgi kulus teie kampaaniale 1,7 miljonit?1,7 miljonit, ma küsin, kuhu see raha läks?! Selleks oleks pidanud terve Ida-Virumaa plakatitega üle katma! Me leppisime Droomiga kokku, et kampaania kogukulu on maksimaalselt 400 000-500 000 krooni ning nad esitavad vahearuanded. Nad ei teinud seda. Pärast valimisi öeldi, hakka maksma! Ma ei ole näinud ühtegi arvet, ühtegi tšekki. Neil pole ka lepinguid mitte kellegagi.
Kas poliitikud ajavadki niimoodi kampaaniaasju ilma lepinguteta?
Aga kuidas me siis teeme… kuidas me siis teeme, kui nad ei teegi lepingut?! Neil ei olegi lepinguid, seal firmas aeti kulupõhiselt asju.Ei ole nii, et te panete sellesse võtmesse, kas poliitikud ajavad nii asju! Ei! Poliitikud ei aja niimoodi äri. Droom ajas niimoodi äri. Mida ma siis pidin tegema?
Valinud mõne teise reklaamibüroo?
Teate, minu jaoks pole lõpuks mingit vahet, kas on lepingut või mitte. Mina maksan oma raha ära ja ongi kogu lugu. Kui nemad oma äristiiliga lõpuks pankrotti lähevad, on see nende probleem.
Millal suhted siis teravaks läksid?
Sellel hetkel kui Droom esitas arve, mis oli meeletult üle selle, milles kokku leppisime. Me vaidlesime ligi poolteist aastat. See oli väljapressimine nende poolt. Teate, kui ma seda Droomi nime kuulen, see on nii masendav. Antropov saatis nad kukele, seal on täpselt sama lugu.
Miks te maksite siis?
Aga mis ma teha sain? Ma olen nii kerge saak, kapo-komisjoni esimees, riigikogu liige. Nii lihtne on sööta ette igasugu pabereid. Eks nad loodavad, et väänavad sellele tõpranäole. Ma võin neid Droomi seltskonna ähvardusi näidata, mida nad mulle on saatnud. Mina maksin raha ära ja leppisime kokku, et kellelgi ei ole enam pretensioone. Kuid paistab, et kokkulepped ei pea.Kui pättidega on võimalik kokku leppida ning need ka peavad, siis nendega ükski kokkulepe ei pea. Tunnen ennast lõksu langenuna, igal juhul jääb kaotajaks poliitik ja tema pere. Nad ähvardasid, et nüüd peab Antropov ka ära maksma. See on poliitikutelt raha väljapressimine.
Lisaks kirjutatakse nõudes, et suure osa kuludest tasusid kolm firmat?
Nad võivad näidata ükskõik keda, neid firmasid on kõige lihtsam minuga siduda. Täpselt nagu mind seoti Raivo Karu nimekirjaga, kus ma ei olnud ja maksuamet teab seda. Aga avalikkust see ei huvita enam. Selles asjas polegi võimalik ennast kaitsta.
Teie pole siis seadust rikkunud ega deklaratsioonis valetanud?
Ma pole mingisuguseid seadusi rikkunud.
Järgmisel päeval kohtume Rahumägiga riigikogu Reformierakonna ruumides.
Saite selle nõude, kus olid näidatud, et kolm firmat on osa kuludest ära maksnud. Miks te sellele vastu ei vaielnud ning ikkagi nõustusite sellise nõude alusel raha maksma?
See nõue oli segu valedest ja pooltõdedest! Andmed seal ei vasta tõele. Need firmad olid samal ajal Droomi kliendid ning minu kaudu soovitatud, kuid nõudesse kirjutati need minu mõjutamiseks. Ma ei näe muud loogikat. Minu süü, et ma soovitasin neid firmasid. Neid pabereid on levitatud igal poole. Ja ole mees ja tõesta, et jama ei ole.
Miks Te siis politsei poole ei pöördunud, tegemist on ju väljapressimisega?
Politseisse minnes oleks tulnud päev, kus asi oleks tulnud avalikuks. Pange end minu olukorda, kus sinu naine on rahvusvahelise kontserni juht ja firmat kistakse poliitiku rahastamise skandaali. Siin oli dilemma, kas kodurahu ning maine või see raha ära maksta. Aga paistab, et see ei aidanud midagi.
Seotud lood
Riigikogu liikmetelt Jaanus Rahumägilt ja
Robert Antropovilt võla nõudmiseks koostas reklaamibüroo Droom nõude Rahumägi
vastu ja Droomilt võlanõude ära ostnud OÜ Raetransport Antropovi vastu.
Tänane Äripäev avalikustas, kuidas
Reformierakonda kuuluvat kaks riigikogu liiget Jaanus Rahumägi ja Robert
Antropov sattusid konflikti võlgade sissenõudjatega. Võlad pärinevad viimaste
riigikogu valimiste eel tehtud kampaaniast. Võlanõudjad viitavad oma nõuetes
sellele, et reformierkondlaste kampaaniat on rahastatud varjatult ja seadust
rikkudes. Reformierakondlased ise kinnitavad, et nad on langenud väljapressijate
ohvriks ja kõik on laim.
Riigikogu õiguskomisjoni liige Kalle Laanet
on oma väljaütlemistes, mis puudutavad Rahumäge ja Antropovit, vaoshoitud, kuid
ta nendib, et mehed peaksid avalikkusele selgitusi andma.
Kriminaalmenetluse ajendiks võib olla
ajakirjanduses ilmunud kuriteole viitav teave, ütles politseiameti peadirektor
Raivo Küüt nn Rahumägi-Antropovi juhtumit kommenteerides.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.