Eesti konkurentsiametis on 2008. aasta kevadel meedias välja käidud kaardimaksete uurimine alles pooleli ja see jätkub, ütles Äripäevale Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots.
"Üks analüüs on täna lõpetamisel, mis puudutab pankadevahelisi krediitkaardimakseid ja tasusid," ütles Ots lisades, et analüüs päädib trahvide asemel konkurentsiameti soovitustega, kuidas kaardimaksetasusid alandada.
Ots sõnas, et kaardimaksetasud ja pankadevahelised ülekandetasud on väga keeruline teema ja ta ei taha täna veel tähtaega välja käia, millal konkurentsiamet oma analüüsi lõpetab.
Läti konkurentsiameti pankadele määratud trahvide kohta ei osanud Ots midagi öelda. "See on Lätit puudutav teema, Läti konkurentsiamet menetles seda. Me ei oska kommenteerida, kas seal oli kartellikokkulepe, hinnakokkulepe või mõni kuritarvitus," lausus ta.
Ots lubas, et Eesti konkurentsiamet saadab Läti konkurentsiametile järelpärimise. Kuna see saadetakse ühest ametist teise kirjalikult, võtab ka vastamine aega. "Me ei oska enne midagi öelda, kui oleme sealt saanud inglisekeelse kokkuvõtte," täpsustas Ots.
Juhul, kui konkurentsialane uurimine oleks puudutanud rahvusvahelisi krediitkaardiorganisatsioone nagu Visa ja MasterCard, tegelenuks asjaga Läti konkurentsiameti asemel hoopis Euroopa Komisjon, selgitas Ots.
Konkurentsiameti andmetel ei puuduta Läti pankade vahel sõlmitud kartell Eestit ka seetõttu, et Eestis toimivad kaardimaksed oluliselt teistsugustel alustel. Lätis leppisid pangad kaardimaksete pankadevahelised vahendustasud ühiselt kokku, mis on ajalooliselt olnud ka maailmas enimlevinud korraldus. Seda on menetlenud paljud konkurentsiametkonnad eesotsas Euroopa Komisjoniga.
Eestis sellist mitmepoolselt kokku lepitud vahendustasu ei eksisteeri, mistõttu ei eksisteeri konkurentsiameti kinnitusel ka sellist kartelli. Lätis ei olnud seejuures tegemist salajase kartelliga. Vahendustasud on paljudes riikides, sh Lätis, olnud ajalooliselt täiesti avalikud ühised kokkulepped.
Seotud lood
2002. aastal, mil Läti Hansapank sõlmis keelatud hinnakokkuleppe, kuulusid panga nõukogusse ka Indrek Neivelt, Erkki Raasuke ja Aivar Rehe.
Eesti kaardimaksesüsteem on viidud kooskõlla ELi nõuetega ja põhineb reaalsetel kuludel, kommenteeris SEB kommunikatsioonijuht Silver Vohu.
Eesti kommertspangad läksid praegusele kaardimaksete vahendustasude süsteemile üle alles 2008. aastal, enne seda kasutati siingi mitmepoolselt kokkulepitud vahendustasusid, mille eest Läti pangad tänavu märtsis 5,5 miljonit latti konkurentsiametilt trahvi said.
Läti konkurentsiamet trahvis 5,5 miljoni latiga kaardimaksete ja pangaautomaatide kartelli eest 22 panka, suurima trahvi sai Swedbank.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.