Meediavaidluste spetsialist advokaat Ants Nõmperi sõnul on meediavaidluste arv pärast karistuslike kahjuhüvitiste jõustumist tõusnud ning võib öelda, et inimesed on nn hüvitisi kalastama asunud.
Kuidas teile tundub, kas inimesed on nn kalastama asunud, et proovida, kas õnnestub meediaettevõtetelt raha kätte saada? „Absoluutselt. Kuna allikakaitse seadusega rakendati karistuslikud hüvitised (võlaõigusseaduse-toim.) paragrahvide 1046 ja 1047 rikkumise eest, võib nüüd teoreetiliselt saada suuremat summat,“ vastas Nõmper.
Olete varem öelnud, et Eestile ei ole seda seadust vaja. Kas olete endiselt seda meelt? „Jah olen. Ka varasem seadus ei keelanud välja mõista suuremaid kahjuhüvitise summasid. Näiteks sellest 6391 eurost (100 000 krooni-toim.) suuremaid summasid on juba varasemalt ka välja mõistetud. Teiseks tekib inimestel ebaõige ettekujutus, et nüüd hakkab kohtu kaudu kergelt raha saama,“ ütles advokaat.
Siiski tõdes ta, et kuna ükski nendest vaidlustest pole veel lõpuni jõudnud ega pole ka esimese astme kohtulahendini jõudnud, pole praegu võimalik öelda, kas üldse ja kui palju meedias ebaõigete andmete avaldamise korral inimesed raha saama hakkavad.
„Ma ei tea, palju neid vaidlusi kokku on aga ma näen seda, et meediavaidluste arv on pärast karistuslike kahjuhüvitiste jõustumist - selle aasta algusest - selgelt tõusnud,“ rääkis Nõmper. Poole aastaga on tema kätte jõudnud juba kolm uut meediavaidlust, seega saab neid aastas olema kindlasti rohkem kui paar, kolm.
Nõmper peab meediavaidluste lahendamise kõige õigemaks kohaks pressinõukogu.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
President Toomas Hendrik Ilves kuulutas välja nn allikakaitse seaduse, mille vastu on Eesti meediajuhid korduvalt sõna võtnud.
Eesti Ajalehtede Liit (EALL) saatis õiguskantsler Indrek Tederile kirja palvega analüüsida riigikogus teisele lugemisele tuleva nn. allikakaitseseaduse eelnõu teksti vastavust Eesti Vabariigi põhiseadusele.
Kuigi justiitsminister Rein Lang pidi täna Eesti Ajakirjanike Liidu 23. kongressil nn allikakaitse eelnõud tutvustama, asus ta hoopis väljaandeid ja Eesti Ajalehtede Liitu süüdistama.
Äripäev avaldas nädalavahetusel uudise, kus TV3 juht Priit Leito kirjeldas meediavaidlust uudistesse sattunud naise ja TV3 vahel. Naise esindaja Siim Tammeri sõnul ei ole õige meediavaidlusi meedias lahendada.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.