Euro nõrgenes ja täna ja aktsiakursid langesid kui turud nägid, et Brüsselis lõppenud Ülemkogu ei lisanud selgust Hispaania võimaliku abipaketi osas.
Prantsusmaa president Francois Hollande ütles Ülemkogu järel, et valitsusjuhid ei arutanud võimalikku lisaabi Hispaaniale, mis juunis palus abi oma pankade rekapitaliseerimiseks. Hispaania peaminister Mariano Rajoy teatas, et ei tunne mingit survet abipaketi küsimiseks.
Turud tõlgendasid seda kui perspektiivi, et kriis jääb edasi vinduma.
„Euroopa Liidu Ülemkogu valmistas teatava pettumuse,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg Mizuho Corporate Banki osakonnajuht Neil Jones. „Sel põhjusel on euro pisut nõrgenenud. Meil on vaja värskeid häid uudiseid, et asjad edasi liiguks. Seda täna ei paista.“
Euro nõrgenes dollari suhtes 0,2% 1,3047 dollari tasemele.
Rajoy kordas, et Hispaania valitsus otsustab abipaketi küsimise lähtuvalt Hispaania rahva huvidest.
„Ma ei kavatse alluda mingile survele, mida mulle võidakse avaldada, kuid õigupoolest ei avaldagi keegi sellist survet,“ ütles Rajoy.
Rajoy ütles, et on väga hea, et Euroopa Keskpank on vajadusel valmis sekkuma.
„See on väga oluline, et see mehhanism on olemas, kuna paar kuud tagasi seda polnud,“ ütles Rajoy. „See on väga hea, kuna kõik teavad, et see on ootel ja selle saab käivitada, kuid praeguseks ei ole seda otsust veel tehtud.“
Euroopa Keskpanga augustis avalikustatud plaan tasandada tugiostudega võlakirjaturul suureks kärisenud vahesid euroala riikide laenukulude vahel, on Hispaania laenukulusid juba märkimisväärselt langetanud.
Hispaania kümneaastase tähtajaga võlakirja tootlus on 2,41 protsendipunkti võrra madalamal kui juuli lõpus 7,75% tasemel löödud euro käibeloleku aja rekord.
Turgude survet aitas muuhulgas vähendada reitinguagentuuri Moody’s otsus säilitada Hispaaniale investeerimisjärgu reiting. Samas tegi Moody’s selle otsuse eeldusel, et Hispaania juba lähiajal täiendavat välisabi küsib.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eile õhtul kahepäevast istungit alustanud Euroopa Ülemkogu peateema on Euroopa majandus- ja rahandusliidu tugevdamine ning pangandusliidu loomise põhimõtete paikapanek.
Majanduslangus Hispaanias kipub reaalsuseks tegema seni vähetõenäoliseks peetud musta stsenaariumit.
Euroopa börse ootab täna erinev avanemine, kuna Hispaania andis märku, et on valmis küsima ennetavat krediidiliini Euroopast ning Moody’s kinnitas Hispaania senise reitingu.
Euroopa börsid avanevad täna üleval, kuna Portugal avalikustas kärpe-eelarve ning erinevate allikate sõnul on Hispaania valmis abi paluma.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.