34% ettevõtetest kavatseb lähikuudel palkasid tõsta, selgus CV Keskuse iga-aastasest Eesti tööturu-uuringust.
Üha rohkem ettevõtteid on sunnitud palkasid tõstma, kuna vastasel korral ei ole võimalik enam häid töötajaid kinni hoida, rääkimata uute töötajate värbamisest. Palgatõusu plaanide põhjused on nii konkurents tööjõu pärast nii Eesti kui lähiriikide ettevõtetega, aga ka töötajate surve, mis tuleneb üldisest hinnatõusust Eestis, teatas CV Keskus.
CV Keskuse turundusjuhi Laura Tammeoru sõnul sunnivad suurenenud palgaootused ja tihe konkurents kvalifitseeritud töötajate pärast ettevõtteid oma tegevust kriitiliselt hindama ja vajadusel ümber planeerima. "Firmadele, kes suudavad suurendada oma toote või teenuse lisandväärtust, müüa kallimaid kaupu või teenuseid, ei ole palgakasv eriliseks probleemiks. Pigem saavutavad need firmad hoopis konkurentsieelise, kuna kõige olulisem piiratud ressurss Eestis – kvalifitseeritud tööjõud – ei ole sellisel juhul enam ettevõtte arengu takistuseks," märkis ta.
Suurima tõenäosusega ootab palgatõus ees keskmise suurusega ja suurtes ettevõtetes ning valdkonniti IT, tervishoiu ja tootmise valdkondades. Aastaga on kõige suurem muutus palgatõstmise plaanide osas toimunud hariduse, tervishoiu ja infotehnoloogia valdkondades. Palka langetada kavatsevad vaid 3% uuringus osalenud ettevõtetest.
Novembris läbi viidud Eesti tööturu-uuringus osales 740 Eesti ettevõtet. Vastajad on läbilõige kõigist Eesti ettevõtetest nii ettevõtte suuruse osas kui ka tegevusvaldkonniti ja piirkonniti. Vastajatest 59% olid ettevõtete juhid või omanikud, 17% personalijuhid või personalispetsialistid.
Seotud lood
Otsest vajadust tegelikult palga muutmise osas ei ole, kuna inimesed ei lähe lihtsalt ära, kui palk ei muutu, ütles SEB panga juht Riho Unt.
Statistikaameti andmetel suurenes kolmandas kvartalis palk kõige rohkem Järvamaal, kus inimesed teenivad aastataguse ajaga võrreldes 10,8 protsenti rohkem, kirjutab Järva Teataja.
Keskmine brutokuupalk oli 2012. aasta III kvartalis 855 eurot ja brutotunnipalk 5,21 eurot, teatab statistikaamet. 2011. aasta III kvartaliga võrreldes tõusis keskmine brutokuupalk 5,7% ja brutotunnipalk 8,1%.
Järgmistes kvartalites on oodata palkade kasvamist täna avaldatud III kvartali tempoga, ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Pille Mihkelson.
Tulev aasta toob ettevõtjatele hulganisti lisakulusid erinevate maksude ja seadusemuudatuste näol. Kindlasti tuleb tegeleda kulude kärbetega hoidmaks jätkusuutlikku konkrurentsieelist turul. Selleks peab olema esimene samm taotleda paremad krediidi rahastuse tingimused. Pane rahastajad proovile laenuvõrdlusportaalis Sortter!