Saksa energiahiiu E.ON lahkumine Soome tuumajaama projektist sunnib kaaluma väiksema reaktori ehitamist.
Võimalik, et uus reaktor tuleb algse plaaniga võrreldes 39% väiksem, ütles Keravan Energia Oy juht Jussi Lehto agentuurile Bloomberg.
Keravan Energia Oy on üks 62 osanikust Fennovoima Oy konsortsiumis, mis uue tuumajaama ehitust kavandab.
E.ON plaanib müüa oma 34% suuruse osaluse Fennovoimas tuleva aasta esimeses kvartalis ning Soomest lahkuda. Septembris loobus firma tuumajaama ehitamise plaanidest Suurbritannias.
Finantseerimisraskused ja elektri hinna prognoosimatus on ajendanud firmasid üle Euroopa tuumajaama projektidest loobuma.
"Me elame raskel ajal ja kõik osanikud peavad oma investeerimiseelarved üle vaatama, eriti pärast E.ONi lahkumist," ütles Lehto. "Soomele sobib igat mõõtu reaktor, kuna meil on krooniline tootmisvõimsuste defitsiit ja me sõltume impordist."
Ehitus peaks algama 2016. aastal. Algne plaan oli rajada 1600-1800megavatine reaktor, nüüd on kaalumisel 1100 MW või 1300 MWne reaktor, ütles Lehto.
Analüütikud on skeptilised. „Väiksema reaktori ehitamine ei suurenda õnnestumise tõenäosust ja ma ei usu, et see projekt E.ONi lahkumise järel ühelgi kujule või viisil ellu viiakse. E.ON oli suurim osanik tööstusalalt, millel oli tuumaenergeetikast ka kõige rohkem oskusteavet,“ kommenteeris Handelsbanken Capital Marketsi analüütik Karri Rinta. Küsimus ei ole ainult selles, kust leitakse 34%-le ostja. Küsimus on ka oskusteabes.
Kui projekt realiseerimata jääb, lööb see Soome elektrivarustusse vähemalt 12teravatise augu, mis vastab 14%-le tänasest nõudlusest, rehkendab Bloomberg. Mullu importis Soome 16% tarbitud elektrienergiast.
Seotud lood
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
Soome peaministri Jyrki Kataineni sõnul viib majandusministeerium läbi juriidilist hinnangut, kas Fennovoima OY vajab parlamendilt uut luba tuumajaama ehitamiseks, kuna vahepeal on muutunud nii reaktori tarnija kui vähenenud jaama kavandatav võimsus.
Saksamaa energiahiid E.ON AG teatas eelmisel nädalal, et lahkub Soome Fennovoima OY tuumareaktori projektist. See võib kaasa tuua projekti läbikukkumise ning takistada Soome valitsusel vähendada sõltuvust imporditavast energiast.
Saksamaa energiahiid E.ON AG teatas täna, et lahkub Soome Fennovoima Oy tuumareaktori projektist ning müüb ka oma tütarettevõtted ja muud osalused Soomes.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?