Saksamaa energiahiid E.ON AG teatas eelmisel nädalal, et lahkub Soome Fennovoima OY tuumareaktori projektist. See võib kaasa tuua projekti läbikukkumise ning takistada Soome valitsusel vähendada sõltuvust imporditavast energiast.
E.ON teatas, et loodab leida ostja enda 34protsendilisele osaluse Fennovoima OY’s ning keskenduda Rootsi ja Taani turgudele. See seab ohtu Fennovoima, millel on plaan ehitada Põhja-Soomesse Pyhäjoele uus 1600-1800 MW tuumareaktor. Ehitustööde alguseks on kavandatud 2016.
„On täiesti võimalik, et Soome Fennovoima projekt kukub EONi lahkumise tõttu läbi,” ütles Helsingis asuva Pareta Securities ASA analüütik Timo Vainio Bloombergile.
Fennovoima juhatuse esimees Pekka Ottavainen ütles, et nad peavad E.ONile asendaja leidma järgmiseks suveks, kui ettevõte hakkab valima reaktoritarnijat ning vajab selleks rohkem raha.
„Vaatamata E.ONi lahkumisele oleme kindlad, et leiame nende osalusele ostja,” ütles Ottavainen.
Evli Bank Oyj finantsanalüütik Markku Järvinen ütles, et projekt saab õnnestuda ainult siis, kui E.ONi osaluse ostab tuumakogemustega ettevõte. Järvineni sõnul on E.ONi osaluse väärtus 700 miljonit eurot.
„Ainult finantsinvestorist ei piisa,” ütles ta. „Projekti tühistamine on üpris tõenäoline.”
Ainuke võimalik kandidaat asendamaks E.ONi on Rootsi suurim kommunaalettevõte Vattenfall AB, ütles Frankfurdis asuva analüüsifirma Kepler Capital Marketsi juht Ingo Becker. „Suure tõenäosusega võib see äri ebaõnnestuda, kui Vattenfall ei nõustu osalema.”
Lisaks osalusele Fennovoimas müüb E.ON ära ka tütarettevõtted EON Kainuu Oy, Karhu Voima Oy ja EON Suomi ning osaluse Soome gaasimonopolis Gasum Oy.
Seotud lood
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
Soome peaministri Jyrki Kataineni sõnul viib majandusministeerium läbi juriidilist hinnangut, kas Fennovoima OY vajab parlamendilt uut luba tuumajaama ehitamiseks, kuna vahepeal on muutunud nii reaktori tarnija kui vähenenud jaama kavandatav võimsus.
Fennovoima, mis on otsinud Saksa E.ONi lahkumise järel uut strateegilist investorit Soome uue tuumajaama projektile, teatas täna, et jätkab tänasest läbirääkimisi vaid Venemaa Rosatomi tütarettevõttega Rusatom Overseas.
Suurbritannia suurim elektriga varustaja Centrica teatas, et loobub plaanist ehitada Suurbritanniasse tuumareaktoreid koos Electricitte de France'iga (EdF), kuna kulud kasvavad. Ettevõte tagastab aktsionäridele 500 miljonit naela läbi aktsiate tagasiostu.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele