Saksamaa energiahiid E.ON AG teatas täna, et lahkub Soome Fennovoima Oy tuumareaktori projektist ning müüb ka oma tütarettevõtted ja muud osalused Soomes.
Selle asemel plaanib firma keskenduda Põhjala kõige tähtsamatele turgudele Rootsile ja Taanile, visandades muuhulgas investeeringuid Rootsi Oskarshamn 2 reaktori renoveerimisse, teatas E.ONi tegevjuht Rootsis Jonas Abrahamsson, vahendas Bloomberg.
E.ON müüb ära ka oma tütarettevõtted EON Kainuu Oy, Karhu Voima Oy ja EON Suomi ning osaluse Soome gaasimonopolis Gasum Oy.
E.ON on Fennovoima Oy suurim osanik 34%ga ja peamine investor. Sellele ostja leidmine ei ole lihtne ning Saksa firma lahkumine seab nii küsimärgi alla kogu projekti, kirjutas Kauppalehti.
Fennovoima plaan on ehitada Pyhäjoele uus 1600-1800 MW tuumareaktor. Ehitustööde alguseks on kavandatud 2016 ning kestuseks ca viis aastat.
Fennovoima järgmine suurosanik on Voimaosakeyhtiö SF. Selle osanikud on omakorda kohalikud energiafirmad ning tööstus- ja kaubandusettevõtted. Sealhulgas AGA, Boliden Harjavalta, Boliden Kokkola, Componenta, Finnfoam, Kesko, Myllyn Paras, Outokumpu, Ovako Bar, Rautaruukki, Talvivaaran Kaivososakeyhtiö ja Valio.
Soome valitsus andis loa Soome kahe uue tuumareaktori ehitamiseks 2010. a kevadel. Loa said Teollisuuden Voima Oy ja Fennovoima Oy.
Seotud lood
Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
Saksa energiahiiu E.ON tütarettevõte E.ON Ruhrgas võib müüa oma osalused Eesti, Läti ja Leedu gaasifirmades, et koondada fookus enam turgudele väljaspool Euroopa Liitu, kirjutas Läti majandusleht Dienas Bizness.
Soome peaministri Jyrki Kataineni sõnul viib majandusministeerium läbi juriidilist hinnangut, kas Fennovoima OY vajab parlamendilt uut luba tuumajaama ehitamiseks, kuna vahepeal on muutunud nii reaktori tarnija kui vähenenud jaama kavandatav võimsus.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.