Kolm kümnendit Soome kinnisvaraturul väldanud hinnatõus on teinud sellest Euroopa ühe riskantseima, leiab Saksa Commerzbank AG.
Panga analüütiku Marco Wagneri sõnul on eluasemehinnad Soomes praegu ca 20% ülehinnatud, vahendab agentuur Bloomberg.
Hinnakorrektsiooni riski on suurendanud Soome valitsuse poliitika, mis on aidanud kodu soetada just madalama sissetulekuga soomlastel.
"Soome turg on riskantsem kui muud turud," ütles Wagner. "Kui inimesed madala sissetulekuga peredes töö kaotavad või kui neil likviidsusega probleemid tekivad, võib sellest vallanduda palju kiirem kinnisvarahindade korrektsioon kui teistes riikides."
Lisaks Soomele on sarnased ohud Wagneri sõnul Rootsis ja Belgias.
Nõrgas majanduskonjunktuuris ja töökoha kaotuse hirmus on uute eluasemelaenude väljastamine Soomes oluliselt aeglustunud. Selle aasta augustiks oli eluasemelaene võetud mullusega võrreldes 23% vähem.
Osades Soome kinnisvaraturu segmentides on juba disinflatsiooni ilmingud. Olemasolevate korterite aastane keskmine hinnatõusu tempo on aeglustunud tänavu 1,7%-le 2011. aasta keskmiselt kolmelt protsendilt, näitavad Soome statistikaameti andmed. Augustis kerkisid hinnad keskmiselt 0,8%.
Soomes kaalutakse Rootsi eeskujul laenulae kehtestamist 80% tasemel soetatava vara maksumusest (Rootsis 85%) praeguse 90% asemel.
"Kui hinnamull kasvab, on tavaliselt võimalikud kaks stsenaariumi," ütles Wagner. "Esimene on, et kinnisvaraturg kukub kokku, kuid samas on võimalus mullist ka õhk järkjärgult välja lasta. See sõltub väga palju valitsuse ja keskpanga poliitikast."
Seotud lood
Ülekuumenemise vältimiseks Rootsi kinnisvaraturul, mille Eesti Pank tõi eile välja ühe riskina ka Eesti finantssüsteemi stabiilsusele, ei piisa üksi pankade kapitalinõuete tõstmisest.
Rootsi finantsinspektsiooni juht Martin Andersson kirjutas täna majanduslehes Dagens Industri, et sai valitsuselt selge mandaadi valvata, et majanduses ja finantssüsteemis ei tekiks uusi mullistusi.
Reitinguagentuur Moody's jättis oma värskes hinnangus Rootsi pangandussüsteemi reitinguväljavaate stabiilseks, kuid hoiatas, et pangad hangivad jätkuvalt suure osa oma rahastusest turult, mis on riskantne, kuna turgude meeleolud on muutlikud.
Kevadel kokku lepitud ning tulevast aastast jõustuvad Euroopa Liidu ühised pangandusreeglid on juba killustumas, kuna erasektori laenubuumi ja suure pangandussektori riskidega maadlevad Põhjala riigid tõstavad lati kõrgemale.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.