Rahvusliku kapitali seisule võib viie palli skaalal anda hinde 2+, sest hoolimata ajaloo suurimast kapitali akumulatsioonist seisab see jõude, sõnas Aare Tammemäe Redgate Capitalist.
Eesti eraisikuil on pankades säästudena 5,1 miljardit eurot ja ettevõtteil 5,6 miljardit. Lisandub investeeritavate pensionifondide maht 1,6 miljardit eurot, millest alla 10% on paigutatud koduturule, võrreldes näiteks Soome 34% ja Rootsi 55%ga. "Sellist Eesti residentide kapitali akumulatsiooni mina Eesti ajaloost ei teagi," nentis Tammemäe.
Tema hinnangul tuleks jõude seisvat kapitali ettevõtluses rohkem kasutada. "Kui Eesti iseseisvudes oli majanduspoliitika põhieesmärgiks läbi väliskapitali raha ja know-how kaasamine, siis täna võiksime ehitada üles oma rahvuslikul kapitalil põhinevaid nutikaid ettevõtteid, mis võiksid edukalt läbi lüüa ka globaalselt," märkis Tammemäe. "Kui Eesti ettevõtjale on avatud kodumaiselt turult kapitali kaasamiseks ainult üks uks ja see on pangauks, pole see normaalne," lisas Redgate Capitali juhatuse liige.
Rahvusliku kapitali olulisust põhjendas Tammemäe suurema kindlustundega. "1990. aastate lõpu Vene kriis ja 2008. aastal alguse saanud finantskriis näitasid selgelt, et väliskapitalil on kiired jalad," sõnas ta. Paljud suured väliskontsernid on osalused Eestis maha müünud, nagu Tallinna Kütte endine omanik Dalkia, Postimehe müünud Schibsted või Loksa laevatehase endine omanik Maersk Grupp.
Pärast viimast kriisi langes kordades börsikäive, uusi riskikapitalifonde pole aastaid loodud ning osad on tegevust lõpetamas, näiteks Rootsi taustaga Askembla fond, lisas ta.
Tammemäe rõhutas ka, et rahvusvaheline kapital ei tunne Eesti ettevõtete vastu piisavalt huvi, sest Eesti ettevõtteist on 99,9% Eruoopa mõistes väikefirmad ja kapital maailmas konsolideerub. "Tüüpiline Poolas või Soomes resideeruv riskikapitalifondi investeeringute juht, kes paigutab raha ettevõtete aktsiatesse, ei vaevu isegi e-maili lahti tegema, kui küsitakse vähem kui viis või kümme miljonit eurot," viitas Tammemäe. Tema sõnul pole ka Soome või Rootsi pensionifondidel huvi siia raha paigutada, kui kohalik investor seda ei tee.
Äripäev korraldab 28. novembril Tallinnas Roseni tornis.investeerimisfoorumi
"Rahvusliku kapitali ärkamisaeg". Foorumil räägivad ettevõtjad ja tehingute vahendajad rahvusliku kapitali missioonist ja Eesti ettevõtete väljaostudest välismaal ja kodus. Foorumi esinejatest on viimase aasta-paari jooksul välisomanikelt ettevõtteid või osalusi ostnud näiteks katusetegija Toode juht Aivo Rosenberg, Utilitase omanik Kristjan Rahu, MyInvest Estonia osanik Armin Kõomägi, Aeroc Jämerä omanik Ivar Paplavskis ja Briti mobiiliturundusettevõtte TextMagic omanik Priit Vaikmaa.
Foorumil saab ülevaate ka pensionifonde puudutavatest seadusemuudatustest, mida rahandusministeerium hetkel ette valmistab, samuti saab kiirülevaate avanevatest rahaallikatest, mille abil suurendada ettevõtte omakapitali ilma pangalaenu võtmata.
Lähem info foorumi kohta
SIIT.
Autor: Kertu Ruus, Rivo Sarapik
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Sportlandi suurosaluse ostmine Sports Direct Internationali poolt on hea uudis nii ettevõttele endale kui ka kohalikule tarbijale. Sportland saab kindlustada oma turupositsiooni Baltimaades ning eeldatavasti hakata korralikku kasumit teenima, tarbija võidab laiema tootevaliku ja soodsamad hinnad.
LHV pensionifondide juht Andres Viisemann ütles Äripäeva investeerimiskonverentsil, et kapitalil on küll rahvus, aga Eestisse investeerimist ei peaks sellegipoolest fetišeerima.
Kui Eesti ettevõtja tahab Soomes teha edukat koostööd, ei tohi ta unustada, et on väikese venna rollis, soovitas mullu Soomes ettevõtte ostnud ASi Toode üks omanikest Aivo Rosenberg.
Suurbritannia juhtiv spordikaupade müüja Sports Direct International tahab osta 60% Sportland International Groupist.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.