Riik plaanib nelja suuremat seadusemuudatust pensionifondidele avaramate võimaluste loomiseks, ütles rahandusministeeriumi finantsturgude juht Thomas Auväärt.
Seni on pensionifondide investeerimispiirangud olnud ranged: raha on tohtinud paigutada peamiselt börsiettevõtetesse, et risk oleks väike ja läbipaistvus suur. Pensionifondide haldurid on kehva tootluse pärast palju hurjutada saanud, ja see teeb muret ka riigile, tunnistas Auväärt täna Äripäeva
investeerimiskonverentsil "Rahvusliku kapitali ärkamisaeg".
Esimene plaanitav muudatus on suurendada pensionifondi võimalust kontrollida ettevõtet. Täna tohib pensionifond ettevõttest omada 10%. Teatud investeeringute puhul näevad seadused tulevikus ette pensionifondide suurema rolli.
Teiseks on edaspisi lubatud investeerida ka väiksematesse ettevõtetesse, sest Eesti börs on väike ning võimalusi napib.
Kolmandaks, teistes riikides investeeritakse palju ka infrastruktuuriettevõtetesse, haiglatesse, koolidesse. Edaspisi on plaanis seda soodustada ka Eestis.
Neljandaks kaalub riik võimalust lubada pensionifondidel investeerida ka väärismetallidesse. Seni pole see lubatud olnud.
Kui praegu on pensionifondide 1,7 miljardi eurosest mahust Eestisse investeeritud umbes 7%, siis muudatuste järel võiks see protsent Auväärti hinnangul ületada 10%. Samas märkis ta, et riik ei saa tulla ja öelda, kui palju raha tuleb Eestisse panna, see jääb ikkagi pensionifondide haldurite otsuseks.
Soomes näiteks on pensionifondid kodumaale investeerinud 30% kogumahust, Hollandis 15%. Keeruline ennustada, kuidas see Eestis kujuneb, üle kümne ehk, märkis Auväärt.
Seotud lood
Finantsinspektsiooni juhi Kilvar Kessleri sõnul tugevdavad nad järelevalvet kohustuslike pensionifondide üle.
Rahvuslikku kapitali arendades suurendame ettevõtete julgust minna välisturgudele, ütles Redgate Capitali partner Aare Tammemäe täna Äripäeva investeerimiskonverentsil.
Rahvusliku kapitali seisule võib viie palli skaalal anda hinde 2+, sest hoolimata ajaloo suurimast kapitali akumulatsioonist seisab see jõude, sõnas Aare Tammemäe Redgate Capitalist.
"Ma ei ütle, et ärge müüge ettevõtteid välismaalastele. Aga ma ütlen: vaadake, kellele müüte," rääkis ettevõtja Armin Kõomägi täna Äripäeva investeerimiskonverentsil.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele