Riik on selle aasta esimesel poolaastal tegelenud välisriikides 28 Eesti ettevõtte probleemse investeerimisjuhtumiga. ELis tekivad konfliktid, kui rumal ja agar ametnik saavad kokku.
Probleemseid investeerimisjuhtumeid oli poole rohkem kui eelmise aasta samal ajal, ütles välisminister Urmas Paet täna
Äripäeva investeerimisfoorumil "Rahvusliku kapitali ärkamisaeg". Tema sõnul on ministeeriumi võimalused Eesti ettevõtjaid aidata erinevad ja sõltuvad riigist.
Autoritaarsemates riikides on oluline isiklik kontakt poliitiliste otsustajatega. Demokraatlikes riikides võib probleemiks olla ametnike tegevus. Kui rumalus ja agarus kokku saavad, siis võib palju jama tekkida, märkis Paet. Ta tõi näiteks juhtumid Lätis ja Rootsis.
Lätis langes üks finantstehingutega tegelev Eesti ettevõtja agarate Läti ametnike küüsi ja jäi varast ilma. Pärast Eesti riigi sekkumist on vara tagasi saadud. Samuti on Lätis olnud probleeme Eesti laevandusettevõttel ja ravimiettevõttel, rääkis Paet. Ettevõtjate nimesid ta ei nimetanud.
Teise Euroopa Liidu liikmesriigina tõi Paet näiteks Rootsi, kus Premia Foodsi tütarfirmal tekkisid probleemid Rootsi põllumajandusametiga ja ettevõte sai kahju. Tänaseks on see konflikt ka saanud
ettevõtjale positiivse lahenduse. Probleemid hakkasid Paeti sõnul lahenema pärast seda, kui Eesti riik ja saatkond sekkusid. "Probleemid, millega puutume kokku, ei ole alati kaugel ja teistsuguse ärikultuuriga riikides," lisas minister.
Paet mainis ettekandes ka Ukrainat, kus Eesti riik on aidanud BLRT Grupil lahendada käibemaksu tagasisaamisega seotud küsimust. Ettevõte on pärast Eesti riigi sekkumist (peaminister Andrus Ansipi visiit – toim) saanud tagasi mitu miljonit eurot. Nii kiirelt pole aga Ukrainas asjad soodsalt läinud Eesti suurimale kasiinofirmale OEG, kes sai Ukrainas kahju, kuna Paeti sõnul korraldati üleöö ümber kasiinoturg. Nüüd on selle
probleemi lahendamiseks loodud komisjon, märkis Paet.
Välisministri sõnul on välisturul konfliktide tekkides ministeerium alati Eesti ettevõtja poolel ja peamine abi, mida ettevõtja saab, on suhtlemine. Ettevõtjatelt ootas Paet seda, et nad konflikti tekkimisel oleksid Eesti riigi esindajatega ausad. On juhtunud, et ettevõtja lööb saatkonna ukse lahti ja nõuab abi, aga ei räägi saatkonna esindajatele ära kogu tõde konfliktist. See devalveerib saatkonna sekkumist, märkis Paet.
Pikemalt saab investeerimisfoorumil räägitust lugeda esmaspäevasest Äripäevast.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rahvusliku kapitali seisule võib viie palli skaalal anda hinde 2+, sest hoolimata ajaloo suurimast kapitali akumulatsioonist seisab see jõude, sõnas Aare Tammemäe Redgate Capitalist.
Eesti ettevõtjad on muutunud nii tubliks, et mitmed alustavad ettevõtted laienevad väljapoole koduriiki, ütles täna Äripäeva investeerimiskonverentsil Raidla Lejins & Norcousi partner Sven Papp.
LHV pensionifondide juht Andres Viisemann ütles Äripäeva investeerimiskonverentsil, et kapitalil on küll rahvus, aga Eestisse investeerimist ei peaks sellegipoolest fetišeerima.
Advokaadibüroo Borenius partneri Peeter Kutmani sõnul tuleb Eestis lähiajal veel teateid tehingutest, kus firma juhtkond ostab ettevõtte välja.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.