Saksamaa kantsler Angela Merkel ütles eile õhtul Vilniuses alanud ELi idapartnerluse tippkohtumise eel, et Ukrainaga jääb vabakaubandusleping seekord ilmselt sõlmimata.
"Kahjuks pole kõik ootused täidetud," ütles Merkel enne kohtumise algust. "Kavatseme siin väga selgelt rõhutada, et Euroopa Liit on valmis Ukraina võtma assotsieerunud liikmeks, allkirjastama assotsiatsioonilepingu. Siis vaatame edasi. Meil ei ole mingit lootust, et see võiks juhtuda sel korral, kuid uks on avatud," tsiteeris Merkelit agentuur Bloomberg.
Ukraina valitsuse ootamatu otsus läinud nädalal lepingu allkirjastamine edasi lükata, on Ukrainas vallandanud suurimad tänavaprotestid oranži revolutsiooni päevadest. Seitsmeaastast vanglakaristust kandev ekspeaminister Julia Tõmošenko palus Euroopa Liidu riikidel loobuda nõudmisest, et tema vabastamine on Ukrainaga lepingu allkirjastamise üks eeltingimusi.
Eile kestsid ELi ja Ukraina kõnelused hiliste õhtutundideni. Täna tippkohtumine jätkub. Ukraina president Viktor Janukovitš kohtus ka ELi Ülemkogu eesistuja Herman Van Rompuy ja Euroopa Komisjoni presidendi Jose Manuel Barrosoga.
Lisaks Janukovitšile on Vilniuses ka Ukraina opositsiooni esindajad.
"Teeme kõik, et see valitsus võimult lahkuks, kui Janukovitš lepingut ei allkirjasta," ütles poksitšempion ja opositsiooni üks juhte Vitali Klitško.
Janukovitš on öelnud, et Euroopa Liit ei pakkunud Ukrainale piisavat toetust ja kaitset Venemaa kaubandussanktsioonide vastu. Siiski tahaks ta lepingu veel enne oma ametiaja lõppu 2015. a alla kirjutada.
Ukraina ei peaks olema valiku ees kas lääs või ida, ütles Angela Merkel.
"Meil tuleks sellest "üks või teine" mentaliteedist lahti saada," ütles Merkel. "Külm sõda on läbi."
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Reageerides Ukraina ootamatule teatele peatada assotsiatsiooni- ja vabakaubanduslepingu ettevalmistamine Euroopa Liiduga, ütles Saksamaa kantsler Angela Merkel, et kavatseb Venemaa presidendi Vladimir Putiniga üles võtta endiste Nõukogude Liidu liikmesriikide survestamise teema.
Täna Vilniuses algaval idapartnerluse tippkohtumisel pidi Ukraina sõlmima assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe Euroopa Liiduga. Ootamatult andis Ukraina valitsus läinud nädalal teada, et peatab leppe allkirjastamise ettevalmistused.
Meeleavaldused Ukrainas Lvovist Harkovini on paisunud suurimaks poliitiliseks kriisiks oranžist revolutsioonist üheksa aastat tagasi.
Massilistest meeleavaldustest haaratud Ukraina valitsus kõigub ja majandusporbleemid süvenevad.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.