Tuhanded Ukraina märulipolitseinikud tegid kolmapäeva varastel tundidel üllatusrünnaku, kuid protestijad näitasid vähe märke taandumisest, kirjutab Financial Times.
Kuigi politsei ja protestijate kokkupõrked puhkesid juba detsembri alguses, oli kolmapäevane vastasseis oluliselt rahumeelsem nii politsei kui protestijate poolel.
Protestijad on väljakul meelt avaldamas presidendi Viktor Janukovitši Venemaaga tihedama koostöö vastu, kes oli lükanud kõrvale lõimumise Euroopa Liiduga.
„USA väljendab vastikustunnet Ukraina ametivõimude otsuse vastu minna märulipolitsei, buldooserite ja kumminuiadega Kiievis rahumeelsete protestijate vastu,“ ütles USA välisminister John Kerry. „USA seisab Ukraina rahva poolel. Ukrainlased väärivad paremat.“
Kuigi politsei tõmbas maha mõned barrikaadid ja ajas tosinad valitsusvastased protestijad eemale, kasvas tänavatele jäänute kindlustunne, et nad suudavad kaitsta väljakut ja linnavalitsuse hoonet, mille protestijad hõivasid juba läinud nädalal.
Ukraina suurima opositsioonipartei Isamaa liider Arseni Jatsenjuk ütles, et politsei haarangud vaid tugevdavad opositsiooni Janukovitšile. „Läinud nädalal oli meil miljon inimest, järgmisel nädalal saab olema 2 miljonit ja nädal edasi 3 miljonit inimest,“ ütles ta. „Janukovitšile ei jõua see kohale. Ukraina ei ole Venemaa. Ukraina ei ole Valgevene.“
„Ametivõimude selline tegevus toob veel suuremad rahvamassid tänavatele,“ ütles 29aastane protsestija Anton, kes trotsis 12kraadist pakast.
ELi välisasjade juht Lady Ashton, kes on ikka veel Kiievis, avaldas kahetsust politseijõu kasutamise pärast inimeste äraajamiseks Kiievi kesklinnast. „Ametivõimud ei oleks pidanud tegutsema öö katte all, kasutades politseid,“ teatas ta.
Politseirünnak tuli kohe, kui Jankuovitš lubas taasalustada ELiga integratsiooniläbirääkimised.
Teleesinemises koos kolme ekspresidendiga ütles Janukovitš, et integratsioonipüüdlused ei ole lõppenud ega lõpe. Me jätkame Euroopa teel, lubas ta. President lubas ka vabastada mõned vahistatud protestijad.
Lisaks poliitilistele meeleavaldustele on Janukovitši ees ka teised üha olulisemad probleemid – majandus ja võlakoorem.
Teisipäeval teatas Ukraina valitsus, et on valmis IMFiga läbi rääkima 10-15 miljardi dollarilise abilaenu teemal.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Ukraina opositsioon ärgitas inimesi täna Kiievis tänavaile tulema, et saada kokku rohkem kui miljon inimest, survestamaks president Viktor Janukovitšit tihendama Venemaa asemel Ukraina suhteid Euroopa Liiduga.
Välisminister Urmas Paet ütles täna Kiievis Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni OSCE välisministrite kohtumisel, et OSCE ülesanne on tagada rahu, julgeolek ja demokraatlik areng ning väga aktuaalne on see ka praeguste Ukraina sündmuste valguses.
Meeleavaldused Ukrainas Lvovist Harkovini on paisunud suurimaks poliitiliseks kriisiks oranžist revolutsioonist üheksa aastat tagasi.
Ukrainas on pankadevahelisel laenuturul kerkinud järgmise päevani raha laenamisel intressimäär 20 protsendile.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.