Agentuuri Bloomberg kolumnist Mark Buchanan ei kiida heaks, et finantstehingute maksu kavandavad Euroopa Liidu riigid (sh Eesti) on valmis sellisele riskile minema nii väheste teadmistega, millised võivad olla selle sammu tagajärjed.
Põhimõtteliselt on ideel jumet ja see võib tõepoolest vähendada spekulatiivseid investeeringuid ning suunata kapitali rohkem tootmise rahastamiseks, kuid kuidas maks reaalsuses toimida võiks, on raske prognoosida, kirjutab Buchanan tänases kommentaaris. Nii maksu poolt kui vastasleeris on mõjukad majandustealased – pooldajate seas muuhulgas Joseph Stiglitz ja Larry Summers.
Rahanduses juhtub sageli, et mõistliku debati varjutab hirmu õhutamine ning nende argumendid, kelle jaoks igasugune maks on ideoloogilistel põhjustel kurjast. See on kahetsusväärne, kuna kõige selle häma sees on hulk õigustatud küsimusi, mis vajavad vastust.
Autor viitab, et finantstehingute maks võib mõjutada turu stabiilsust mitmel moel. See võib vähendada spekulatiivset kauplemist, kuid vähendada samal ajal ka sellist lühiajalist kauplemist, mis püüab ära kasutada hinnamoonutusi ja sel moel turgu stabiliseerib. Kui tehingute hind tõuseb, võib see välja tõrjuda nn turutegijad, kes teenivad oma sissetuleku sellega, et on alati valmis igal hetkel ostma ja müüma. See võib suurendada volatiilsust vähendades likviidsust. Kõiki neid mõjusid ja vastumõjusid teoorias välja rehkendada ei ole lihtne.
Arvutitega tehtud modelleerimised on näidanud, et taoline maks võib suurendada stabiilsust. Samas nähtub, et on väga oluline, milline on maksu määr. Kui see seada liiga kõrgele tasemele nagu tegid rootslased 1986. aastal, siis muudab see turu hoopis vähem stabiilseks. Samuti on mõned uurimused näidanud, et maks võib tõepoolest likviidust vähendada moel, mis kogu kasu ära nullib.
Sellest näib kooruvat, et taolisel maksul võib olla positiivne mõju turgudel, mis on väga likviidsed. Neil turgudel, kus likviidsust napib, võivad sellest probleemid tulla.
Autor viitab Frank Westerhohhi ja Paolo Pellizzari uurimistööle, mis näitab, et maksu kasu või kahju võib sõltuda väga peenikestest detailidest, kuidas turg toimib. Kuni sinnamaani välja, kuidas ostjad ja müüjad omavahel kokku saavad. Kui vahel on diiler, kes tagab likviidsuse, on maksul positiivne mõju. Kui diiler asendada lihtsa oksjonisüsteemiga, kus tehing toimub nõudmise ja pakkumise kohtudes, võib maksul olla negatiivne mõju.
Kõik taandub tõdemusele, et senised uuringud kratsivad vaid pealispinda ja ei ole veel sügavamat arusaama, kuidas taoline maks reaalelus toimiks. Analoogseid makse on maailmas olemas küll ligi 40 riigil, kuid nii suures ulatuses kui Euroopa Liit seda plaanib, pole taolist maksu veel kehtestatud.
Ilmselgelt meeldib Euroopa Komisjonile mõte kümnetest miljarditest täiendavatest tuludest. Ideed võiks katsetada, leiab autor, kui vastavalt sellele, mis juhtuma hakkab, on võimalik asju kiiresti muuta ja kohandada. Sest ka taolise maksu puudumine pole muud kui üks eksperiment, mis on väldanud viimased kaks kümnendit üsna masendavate tagajärgedega. Kummaline on seda sammu teha aga nii väheste teadmistega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Taani suurim pensionifond, millele kuulub ka 36 miljardi dollari väärtuses Saksamaa pikaajalisi võlakirju, teatas, et nad võivad müüa võlakirjad, kui Saksa liidukantsler Angela Merkel ei võta ette samme finantstehingute maksu blokeerimiseks, vahendab Bloomberg.
Saksamaa kantsler Angela Merkel toetab jätkuvalt finantstehingute maksu kehtestamist, kuid möönis intervjuus agentuurile Bloomberg, et on valmis arvestama investorite ja finantsasutuste kriitika ning kommentaaridega.
Euroopa Parlament kiitis eile heaks finantstehingute maksukava, mis võimaldab 11 Euroopa Liidu liikmesriigil kehtestada makse aktsiate, võlakirjade ja teiste tuletisinstrumentide tehingute eest.
Finantstehingute maks, mida Euroopa Parlament näeks hea meelega ELi eelarve ühe omavahendina ning mis Euroopa Komisjoni eelnõu järgi jõustuks tuleva aasta algusest, jääb teemana tõenäoliselt venima, ütles Euroopa Parlamendi saadik Ivari Padar.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.