"Mina ei viitsinud enam aruandeid esitada," põhjendab Tartu Ülikooli emeriitprofessor Toomas Karu, miks ta ei tegutse enam FIEna ja müüb oma leiutist - karvadeta pintslit ehk vahutit - vaid hobi korras. "Kui sõbrad küsivad vahutit, siis müün. Imelik oleks vahuteid minna turu peale müüma, seisus ei lubaks seda."
Karu patenteeris 2001. aastal habemeajamise abivahendi - jäiga, sileda ja kumerapinnalise vidina, mis sai nimeks vahuti. Selle tootmise käivitamiseks ja turustamiseks pani omal ajal õla alla Tartu ärimees Juhan Kolk.
Toomas Karu sõnul läks vahutite müük kõige paremini Estonian Airi lennukitel, ent müük soikus, kui lennufirma raskustesse sattus. Praegu on vahutid müügis vaid Tartu spordimeditsiinikeskuses Vomax, kus Karu töötab spordiarstina.
"Omaaegsest esimesest partiist on vahuteid veel alles ja neid ma hobi korras müün, nii paarsada tükki aastas," seletab Karu. "Suured kaupluseketid ei taha üksiktoodet sisse võtta. Nad tahavad, et tooteid oleks erinevat värvi, et saaks terve riiuli täis."
Karu tunnistab, et tal pole olnud aega ja raha turustamisega tegelda. "Vahuti valuvormid on tegelikult alles ja võib-olla üritan kunagi tootmise taaskäivitada," unistab Karu. "Mulle endale tundub, et vahuti on kõige kasulikum asi, mis ma teinud olen. Ma mõtlesin, et kogu maakera meessugu võiks vahutit kasutada, aga nad ei tea sellise asja olemasolust."
Teisi lugusid Eesti nokiatest loe tänasest Äripäeva paberlehest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui Ameerikas peetakse tihti õigeks ettevõtjaks seda, kes on mitu pankrotti üle elanud, siis eestlaste sümpaatia kaldub pigem nende poole, kes on suuremate või väiksemate raskuste kiuste oma asja ajanud. Nagu näiteks valdav enamik kümme aasta tagasi raamatusse „40 Eesti nokiat“ valitud ettevõtjatest, kes tegutsevad endiselt ja on peamiselt jäänud truuks ka oma meelisalale.
Puitmudelite valmistaja Boris Puusepp lootis Soome kolides äri laiendada, aga sattus bürokraatiavõrku ja nüüd teeb mudeleid vaid hobi korras.
Äripäeva poolt dekaad tagasi tuleviku äriideeks hinnatud ettevõtteist on kõige kiiremini kasvanud Mobi Solutions, mil tuleb ka kosilasi tõrjuda.
"Oleme õhinad mängijad - pooltel meie inimestel on lennupisik ja kodus mingi lennumasin," kinnitab kaitsetööstusettevõtte OÜ ELI tegevjuht Tõnu Vaher ja lisab muiates, et isegi nende programmeerija kibeleb õhusõidukeid lennutama.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.