Puitmudelite valmistaja Boris Puusepp lootis Soome kolides äri laiendada, aga sattus bürokraatiavõrku ja nüüd teeb mudeleid vaid hobi korras.
Seni FIEna tegutsenud Puusepp kolis Soome kaks aastat tagasi ning alustas hoogsalt samaga, mida ta oli Eestis teinud veerand sajandit - puust auto- ja muude sõidukite originaalilähedaste mudelite valmistamise ning müügiga. Kuni eelmise aasta lõpus saatsid Soome ametnikud Puusepale ähvardava kirja. Sest tema toodetel pole ohutust märkivat CE-märgist.
"Ühel minu tehtud traktoril tuli mänguhoos ratas alt ära ja ilmselt keegi koputas kuhu vaja, et Puusepa tehtud mänguasjad on lastele ohtlikud," räägib Puusepp. "Olen 25 aastat neid mudeleid teinud ja ükski laps pole viga saanud. Justkui see CE-märk kaitseks, et lapsega midagi ei juhtu..."
Intsident tõmbas Puusepa aktiivsele tegevusele kriipsu peale. "Nüüdseks olen välja uurinud, et tark on oma toodet müüa mitte kui mänguasja vaid kui mudelit," selgitab Puusepp. "Mudel pole mänguasi, see on kaminameene."
Puusepa kinnitusel pole ta tänavu Soomes oma mudeleid müüa pakkunud. "Kui keegi konkreetselt midagi tellib, siis olen talle teinud," täpsustab ta. "Ma arvan, et eks ma neid mudeleid hobi korras tegema jään, kui mul aega ja tellimusi on."
Eestis müüs Puusepp aastaid oma puitautosid ja muid -mudeleid Rocca al Mare vabaõhumuuseumi müügipunkti kaudu. Mudelite peamisteks ostjateks olid turistid. "Ainuke koht, kus mu asju veel Eestis müüakse, on Sagadi metsamuuseum. Teen sinna metsaveoautosid, traktoreid ja muud seesugust," lisab Puusepp.
Teisi ettevõtjate lugusid loe tänasest Äripäeva paberlehest.
Seotud lood
Kui Ameerikas peetakse tihti õigeks ettevõtjaks seda, kes on mitu pankrotti üle elanud, siis eestlaste sümpaatia kaldub pigem nende poole, kes on suuremate või väiksemate raskuste kiuste oma asja ajanud. Nagu näiteks valdav enamik kümme aasta tagasi raamatusse „40 Eesti nokiat“ valitud ettevõtjatest, kes tegutsevad endiselt ja on peamiselt jäänud truuks ka oma meelisalale.
"Mina ei viitsinud enam aruandeid esitada," põhjendab Tartu Ülikooli emeriitprofessor Toomas Karu, miks ta ei tegutse enam FIEna ja müüb oma leiutist - karvadeta pintslit ehk vahutit - vaid hobi korras. "Kui sõbrad küsivad vahutit, siis müün. Imelik oleks vahuteid minna turu peale müüma, seisus ei lubaks seda."
Äripäeva poolt dekaad tagasi tuleviku äriideeks hinnatud ettevõtteist on kõige kiiremini kasvanud Mobi Solutions, mil tuleb ka kosilasi tõrjuda.
"Oleme õhinad mängijad - pooltel meie inimestel on lennupisik ja kodus mingi lennumasin," kinnitab kaitsetööstusettevõtte OÜ ELI tegevjuht Tõnu Vaher ja lisab muiates, et isegi nende programmeerija kibeleb õhusõidukeid lennutama.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.