Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela sõnul on virtuaalraha bitcoini näol tegemist probleemse skeemiga, kuna skeemi omanik ei ole tuvastatav, rahaloome ei ole arusaadav ning virtuaalraha hind on kõikuv ja äärmiselt ebastabiilne.
„Lisaks võib rahaomanik selle kiiresti kaotada, kui näiteks arvutis puudub vajalik viirusetõrje või taastevõimalused. Nagu öeldud, ei ole virtuaalraha teenus seadusandluses reguleeritud, seega on teenus täna vaid anonüümse teenusepakkuja poolt kontrollitav ning kõik riskid kannab virtuaalraha kasutaja, kuna kasutajal ei ole negatiivsete juhtumite korral kellegi poole abi saamiseks pöörduda,“ ütles Nõmmela. „Juba on esinenud juhtumeid, kus virtuaalraha kauplemiskeskkonna omanik on ootamatult tegevuse lõpetanud, mistõttu on kliendid ka kahjusid kandnud.“
Kurjategijad võivad reguleerimata ja anonüümset maksekeskkonda kasutada rahapesuks, terrorismi rahastamiseks või muudeks ebaseaduslikeks tegevusteks, mis on suureks väljakutseks õiguskaitseorganitele.
„On alust arvata, et ka Eestimaal laieneb virtuaalrahaskeemide kasutamine, mistõttu on ka keskpank virtuaalraha skeemidele jätkuvalt tähelepanu pööramas,“ ütles Nõmmela. „Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist on uuendusega, millesse tuleks suhtuda teatava ettevaatlikkusega, arvestades, et puudub igasugune garantii ning vastutav osapool sellise virtuaalvaluuta tagamiseks pikemas ajahorisondis või et siis ei oleks hoopis tegemist lihtsa püramiidskeemiga.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood

Haara sooduskood ja avalda tööpakkumine Eesti külastatuimas tööportaalis