Finantsinspektsioon juhib tähelepanu, et virtuaalraha valdkond on reguleerimata ning sellega seotud skeeme finantsjärelevalveasutused eraldi ei jälgi. Hoiatuse on avaldanud ka Euroopa Pangandusjärelevalve.
Virtuaalraha teenus pole seadustega reguleeritud, seda kontrollib täna vaid teenusepakkuja ise ning kõik riskid kannab virtuaalraha kasutaja. Virtuaalraha on tavapäraste maksesüsteemide uuenduslik alternatiiv. Tegemist on digitaalse rahaga, mille on välja andnud ja mida tavaliselt ka kontrollib mõni IT-arendaja. Seda maksevahendit kasutab ja aktsepteerib teatud virtuaalne kogukond ning kaubakatet virtuaalrahal ei ole.
Virtuaalse raha omandamiseks on kaks võimalust. Üks võimalus on osta seda reaalse raha eest vastavalt hetkel kehtivale vahetuskursile. Teiseks saavad kasutajad krüptilist virtuaalraha omandada konkreetsete tegevuste kaudu, näiteks reageerides mõnele reklaamile või pakkumisele, täites soovitud küsimustiku või lubades oma arvutil tegeleda keerulise krüptograafilise probleemi lahendamisega.
Tuntuim ning täna tõenäoliselt edukaim virtuaalraha skeem on bitcoin, mille kaudu on võimalik osta nii internetipõhiseid kui ka reaalseid kaupu ja teenuseid. Bitcoini näol on sisuliselt tegemist innovaatilise andmevahetusprotokolliga, mille kasutajateks on kõik need isikud, kes on oma arvutis selle vabavaralise programmi käivitanud.
Bitcoinidega kaubeldakse virtuaalsetel börsidel. Nii Bitcoini kui ka teiste virtuaalvaluutade hind on väga kõikuv ja volatiilne. Suurte kõikumistega tuleb virtuaalraha kasutajatel paratamatult arvestada.
Samuti tuleb arvestada sellega, et kui virtuaalraha omaniku arvutis puudub vajalik viirusetõrje või taastevõimalused, on virtuaalraha võimalik ootamatult kaotada.
Euroopa Pangandusjärelvalve hoiatust saab lugeda
SIIN.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Rootsi maksuamet ei pea virtuaalraha bitcoini valuutaks, vaid hoopis kunstiteoseks, kirjutas Bloomberg.
Viimastel nädalatel on bitcoiniga seoses kerkinud esile Hiina, mis keelas enda institutsioonidel digiraha kasutamise. Nüüd teatas suur bitcoiniäri idufirma BTC China, et ei saa enam jüaanides arveldada.
Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna juhataja Mihkel Nõmmela sõnul on virtuaalraha bitcoini näol tegemist probleemse skeemiga, kuna skeemi omanik ei ole tuvastatav, rahaloome ei ole arusaadav ning virtuaalraha hind on kõikuv ja äärmiselt ebastabiilne.
Soome keskpanga sõnul ei vasta bitcoin ei valuuta ega elektroonilise maksevahendi mõistele - tegemist on hoopis toorainega.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.