Eesti ei kavatse Euroopa finantstehingute maksu avangardist välja astuda, ehkki rahandusminister Jürgen Ligi möönab, et asjad pole arenenud Eesti soovitud suunas.
"Meile ei sobi seal mitu arengut," ütles Ligi täna nädala alguses toimunud eurogrupi ja ELi rahandusministrite kohtumisest ülevaadet andes.
"Üks on see, et kui algselt oli idee, et maksustatakse eelkõige spekulatiivsemaid instrumente, siis praegu seda vahet tunda ei ole."
Teine areng, mis Ligi sõnul "ei sobi meile mitte", on see, et ka pensionifondid saavad uue maksuga koormatud.
Konkurentsivõime seisukohast pole omakorda hea, et maksuga kaalub liitumist vaid 11 riiki. Eesti loogika osalemiseks on olnud läbirääkimiste käigus arenguid mõjutada.
Eestis on käimas uue maksu mõjude analüüs. Ligi sõnul edeneb see visalt, ehkki juba on näha, et erilist eelarvelisa sealt tulemas ei ole.
Ministri sõnul ei kavatse Eesti siiski veel n-ö rongilt maha astuda. "Praegu see rong tupikusse pole viimas, maha astumisega pole häda," ütles Ligi, "proovime koostööd edasi arendada."
Maksu algne loogika pole kadunud. Eestiski on kaevatud, et pangad maksavad vähe makse.
Agentuur Bloomberg vahendas, et rahandusministrite kohtumise järel Brüsselis ütles Saksamaa rahandusminister Wolfgang Schäuble, et finantstehingute maks jõustuks sammhaaval, hakates esmalt kehtima aktsiatele. Seda otsust ministri sõnul ei ole, et alustada näiteks derivatiividest.
Finantstehingute maksu kehtestamine on Saksamaa sotsiaaldemokraatide nõudmine ja kirjas Saksamaa uue valitsuse koalitsioonilepingus. Kuu alguses teatasid Merkeli partei CDU ja sotside parlamendisaadikud, et toetavad esimese sammuna aktsiate maksustamist.
Eurogrupi juht Jeroen Dijsselbloem möönis rahandusministrite kohtumise järel, et finantstehingute maksu osas valitsevad riikide vahel alles väga suured erimeelsused.
Seotud lood
Euroopa finantstehingute maksu kehtestamine viiks Eestist miljoneid eurosid investeeringuid ja rikuks riigi konkurentsivõimet, leiavad ettevõtjad. Valitsus jätkab maksu kehtestamise aruteludega, kuid nõustub, et praegused maksutingimused neile ei sobi.
Eile Pariisis kohtunud Saksmaa kantsler ja Prantsusmaa president kinnitasid plaani finantstehingute maksu ettepanek lauale saada veel enne mais toimuvaid europarlamendi valimisi.
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.