Õiguskantsler Indrek Teder pöördus täna riigikohtusse taotlusega tunnistada kehtetuks ravimiseaduse sätted, mis on põhiseadusega vastuolus.
Õiguskantsler on ravimiseaduses sätestatud apteekide asutamispiiranguid analüüsides jõudnud seisukohale, et need rikuvad põhiseadust. 2013. aasta jaanuaris vaidlustas õiguskantsler Indrek Teder asutamispiirangud ka riigikohtus. Riigikohus tunnistas mullu detsembris piirangud põhiseadusvastaseks, kuid lükkas otsuse jõustumise kuue kuu võrra edasi, et riigikogu saaks astuda vajalikud sammud, vältimaks apteegiteenuse kättesaadavuse halvenemist.
Riigikogu otsustas 1. juulil vaatamata õiguskantsleri ettepanekule jätta kehtima mais vastu võetud ravimiseaduse muudatused, millega kehtestati uuesti apteekide asutamispiirangud ajutise meetmena aastaks. Seejuures ei täitnud riigikogu riigikohtu otsust, mille järgi pidid põhiseadusvastased apteekide asutamispiirangud kaduma käesoleva aasta 9. juunil.
Tederi sõnul on taunitav, et riigikogu ei järgi riigikohtu otsust. „Kui riigikohus on leidnud, et kuus kuud on piisav aeg vastavate muudatustega kohanemiseks, siis seadusandja ei tohi seda otsust eirata,“ teatas Teder pressiteates.
Kuigi riigikogu on põhjendanud ajutiste piirangute kehtestamist ajapuudusega, viitab õiguskantsleri hinnangul seadusandja tegevus pigem poliitilise tahte puudumisele. Teder lisas, et asutamispiirangute ülearusus on praeguseks veelgi ilmsem, kui see oli riigikohtu otsuse tegemise ajal.
Nimelt võimaldavad 9. juunil jõustunud muudatused ravimiseaduses vältida olukorda, kus asutamispiirangute kadudes rajatakse linnades ridamisi odavaid ravimimüügipunkte. Ühtlasi on vastuvõetud seaduses meetmeid, mis toetavad apteegiteenuse kättesaadavust maal. Kokkuvõttes pehmendavad vastuvõetud meetmed õiguskantsleri hinnangul apteegituru avanemise võimalikke tagajärgi ja seetõttu on põhiseadusvastaste asutamispiirangute isegi ajutine säilitamine lubamatu.
Seotud lood
Endine Õigusakantsler Indrek Teder taastab oma liikmelisuse Eesti Advokatuuris ja hakkab mentoriks.
Riigikogus läbis teise lugemise ravimiseaduse ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille järgi üldapteegi tegevusluba ei või olla ravimite hulgimüügi ettevõtetel ega nendega valitseva mõju kaudu seotud ettevõtetel.
Konkurentsiameti sõnul ei ole apteekide tegevust radikaalselt muutev seaduseelnõu piisavalt põhjendatud ja vajab sügavamat analüüsi.
24. aprillil läbis esimese lugemise riigikogu sotsiaalkomisjoni algatatud ravimiseaduse eelnõu. Kui see eelnõu võetaks vastu nii, nagu see esimesel lugemisel oli, jääks apteegiturg seda juba valitsevate hulgimüüjate huvides lukku, leiab õiguskantsler Indrek Teder.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.