Soomes Pyhäjokile Vene Rosatomiga kahasse kavandatav tuumajaama projekt on ohus, kuna Soome poolelt on liiga vähe huvilisi projektis kaasa lööma, kirjutab Helsingin Sanomat.
Algusest peale on aga olnud selge seisukoht, et Soome ettevõtjad peavad projektis olema enamuses.
Rosatom on lubanud osanikuks tulla 34%ga ja on varem märku andnud, et oleks huvitatud ka suuremast osalusest. Mitmed Soome ettevõtted on aga projektis osalemisest loobunud, millega kodumaine osalus on kahanenud umbes 50%-le.
See ei ole majandusminister Jan Vapaavuori sõnul piisav. Nii otsitakse projektiga uusi võimalikke liitujaid.
Asjaga on kiire, sest Soome valitsus hakkab uue tuumajaama küsimust juba augustis uuesti arutama ja sügisel jõuab see parlamenti. Kui Soome kodumaiste firmade osalus pole piisav, on kogu projekt ohus.
Seotud lood
Soome Roheliste partei on peaminister Alexander Stubbile teada andnud, et lahkub valitsusest, kui annab Fennovoima OY-le loa tuumajaama rajamiseks kahasse Venemaa riigifirma Rosatomiga.
Soome peaministri Jyrki Kataineni sõnul viib majandusministeerium läbi juriidilist hinnangut, kas Fennovoima OY vajab parlamendilt uut luba tuumajaama ehitamiseks, kuna vahepeal on muutunud nii reaktori tarnija kui vähenenud jaama kavandatav võimsus.
Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?