Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Fennovoima ja Rosatom löövad käed
Fennovoima, mis on otsinud Saksa E.ONi lahkumise järel uut strateegilist investorit Soome uue tuumajaama projektile, teatas täna, et jätkab tänasest läbirääkimisi vaid Venemaa Rosatomi tütarettevõttega Rusatom Overseas.
Täna sõlmiti projekti arendamise kokkulepe, et läbi rääkida 1200 MW-se reaktori (AES-2006) tarnimine ning aasta lõpuks kokkuleppeni jõuda, teatas Fennovoima. Lisaks tahab Rusatom Overseas omandada Fennovoimas 34% suuruse osaluse.
Fennovoima osanikeks on ligi 60 tööstuse, kaubanduse ja energeetika valdkonna ettevõtet üle kogu Soome. Varem oli uue tuumareaktori projekti strateegiliseks investoriks Saksa E.ON, mis aga teatas läinud aasta lõpus, et lahkub Soomest ning müüb sellega seoses kõik oma osalused ja tütarettevõtted.
Soome valitsus andis loa kahe uue tuumareaktori ehitamiseks 2010. kevadel. Loa said toona Teollisuuden Voima Oy ja Fennovoima Oy.
Soomes Pyhäjokile Vene Rosatomiga kahasse kavandatav tuumajaama projekt on ohus, kuna Soome poolelt on liiga vähe huvilisi projektis kaasa lööma, kirjutab Helsingin Sanomat.
Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
5. novembri USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutuda investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiks Donaldi Trumpi võit mõjutada aktsiaturge kaubandus-, energia-, kaitse- ja tehnoloogiasektorites.