Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Eile sõlmisid Fennovoima omanikud Voimaosakeyhtiö SF ja Rosatomi tütarfirma RAOS Voima siduva kokkuleppe tuumajaama ehitamiseks.
"Fennovoima on kahe ettevõtte vaheline äri, kus investeeritakse soodsa hinnaga elektrienergia tootmisesse. Sellest võidavad kõik osanikud ja samuti Soome riik," tsiteeris Kauppalehti Fennovoima juhatuse aseesimeheks saanud firma Rusatom Overseas asejuhti Anastasia Zoteevat. Ta ei usu, et võimalikud majandussanktsioonid Venemaa vastu Fennovoima projekti mõjutavad.
RAOS Voimale kuulub Fennovoimast praegu 34%, kuid firma on huvitatud oma osaluse suurendamisest kuni 49%ni. Voimaosakeyhtiö SF jätkab kõnelusi projektile uute osanike otsimiseks Soomest. Üllatusena tuli Kesko lahkumine projektist, kirjutas Kauppalehti.
2024. aastal käivitudes hakkaksid uue tuumajaama osanikud elektrit saama omahinnaga, alla 50 euroga MW/h eest, kus on sees kõik kulud.
Soome valitsus peaks oma otsuse tuumajaama ehitamisest tegema kevadel, misjärel on parlamendi kord kas otsus heaks kiita või tagasi lükata. Ehitusluba vajab tuumajaam hiljemalt kevadel 2015.
Seotud lood
Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
Fennovoima, mis on otsinud Saksa E.ONi lahkumise järel uut strateegilist investorit Soome uue tuumajaama projektile, teatas täna, et jätkab tänasest läbirääkimisi vaid Venemaa Rosatomi tütarettevõttega Rusatom Overseas.
Tagasiastumisest teatanud Soome peaministri Jyrki Kataineni asemel Koonderakonna juhiks ja peaministriks pürgiv majandusminister Jan Vapaavuori ütles täna, et kapitalivaese riigina vajab Soome välisinvesteeringuid ka idast.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.