Suurte Euroopa linnade asemel kolivad Brexiti-hirmus iduettevõtjad Londonist hoopis Ida-Euroopasse.
- Tallinna vanalinn. Foto: EPA
Brexitist põhjustatud ebakindluse tõttu kolivad paljud firmad Suurbritanniast ära. Kui suurfirmad eelistavad selliseid linnu nagu Frankfurt, Pariis ja Amsterdam, siis omajagu
fintech-ettevõtteid vaatab kaugemale: Eestisse, Leetu, Poola ja Rumeeniasse, sest seal on odavam,
kirjutab Wired.Leedus on selliste firmade vastuvõtmiseks isegi reegleid muudetud, et välisfirmadel oleks lihtsam pangalitsentsi saada. Nüüd ongi Leedus juba kaheksa Londonist alguse saanud fintech-ettevõtet.
Invest Lithuania juht Mantas Katinas ütles Wiredile, et nad näevad selgelt Suurbritannia fintech-ettevõtete kasvanud huvi oma riigi vastu. Näiteks on Leedus pangalitsentsi taotlenud Äripäeva lugejatelegi tuttav Revolut (vt seotud lood). Revolutil on Leedus meeskond ja kui litsents on käes, on neil kavas veelgi laieneda.
Leedu ja ka Poola meelitavad ka madalate tegevuskuludega, selgitas Poola advokaadibüroo Soltysinski Kawecki Szlezaki partner Agata Szeliga. Invest Lithuania andmetel säästab ettevõtja vähemalt 260 000 eurot aastas, kui avab oma 50 täiskohaga töötajaga kontori Vilniuses, mitte Londonis.
Londonis asutatud idufirma Duco asutaja ja juht Christian Nentwich rääkis, et nad valisid Rumeenia, Ukraina ja Poola vahel ning otsustasid Poola väikelinna Wroclawi kasuks. „Imestasime, kui hästi haritud inimesed seal on, kui paljud oskavad inglise keelt. Pangad ja teised fintech-ettevõtted rääkisid samuti head,“ lausus ta. Duco palkab Poolas esialgu 20 inimest. Lisaks rahalisele võidule on juhi sõnul seal lihtsalt võimalik kiiremini vajalikud töötajad leida, New Yorgis oleks konkurents talendile palju tugevam.
Ka Tallinnas on tunda muudatusi. „Mõned Ida-Euroopa linnad on sellise mainega, et seal on palju IT-talente – näiteks Tallinnas,“ ütles finantsveebisaidi AltFi toimetaja Ryan Weeks. Sellistele talentidele on igati kasulik ligi pääseda, eriti kui tööjõukulud on nii palju madalamad kui Londonis, rääkis Weeks.
Wired kirjutab, et kuigi Ida-Euroopast tulid Skype, TransferWise, Prezi ja Avast, on need siiski üksikud näited ja enamik edulugusid on tulnud suurematest keskustest, näiteks Londonist. Nüüd see väljaande hinnangul muutub. Glasgow ülikooli finantsprofessor George Panos ütles, et need Ida-Euroopa riigid ja linnad pingutavad, et saada ettevõtluskeskusteks. "Sellised majandustegevuse klastrid soodustavad dünaamikat teistesse sektoritesse, loovad töökohti ja toovad kopsakama majanduskasvu," sõnas ta.
Seotud lood
„Meie tegevusele Londonis tähendab Brexit kindlasti täiendavat regulatiivset kulu,“ sõnas LHV panga juhatuse liige Andres Kitter.
Kolmapäevane Euroopa ülemkogu kohtumine pidi tooma lahenduse Brexiti läbirääkimistele. Nädala alguses selgus aga, et suurt midagi veel oodata pole ning peamise probleemina ei leidnud lahendust Iiri piiri küsimus.
Pesutootja European Lingerie Groupi, endise Lauma Internationali omanik Indrek Rahumaa hoiatab uue majanduskriisi eest.
„Varjatud tasude ja aegunud tehnoloogia tõttu on pankurid Eesti tarbijate kulul šampanjat joonud ning pidutsenud. Nüüd olen mina siin, et sellele peole lõpp teha,“ põrutas Revoluti Baltikumi juht Andrius Bičeika.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.