Jah, jutt on Paul Krugmanist ja tema vimmast Balti riikide vastu. Eriti ei meeldi talle Läti, aga oma sauna saab alati kätte ka Eesti, kui keegi vähegi kusagil juhtub Eesti kasinusmeetmeid eeskujuks tooma. Viimane piisk, see mis ka presidendi karika üle ajama pani, oli tema üritus meie tiigri hüpet naeruvääristada, valides New York Timesi blogis avaldatud SKT graafiku alguspunktiks anomaalse 2007. aasta. Kuna majandusteadlasel oli vaja halvustada, valis ta alguspunkti, mis pani graafiku hüppe asemel kohmakat koperdamist kujutama. Ja see ei ole Krugmanil esimene kord andmeid nii valida, et tema sõna mitte kuulavad subjektid halvas valguses paistavad.Krugmani erapoolikusele on varem viisakalt tähelepanu juhitud, aga tulemusteta. Seega ei saa Ilvesele midagi ette heita, ta valis õige meedia (Twitter) ja õige viisi (iroonia ja sarkasm) ning saavutas eesmärgi: USA ajakirjandus kihas Krugmanile koha kättenäitamisest paar päeva. Vastukajasid oli muidugi erinevaid: keynesiaanid kaitsesid Krugmani õigust andmeid nii valikuliselt esitada kui härra heaks arvab, Austria koolkonna esindajad norisid Krugmani erapoolikuse kallal, moralistid põlastasid presidendi sõnavalikut, idealistid kiitsid Ilvest oma riigi kaitsmise eest verbaalse jõhkardi vastu.
Millist vastukaja keegi Eestis luges, kuulas, võimendas või tähelepanuta jättis, jäägu igaühe südametunnistusele. Ilves kaitses Eesti valikuvabadust leida ise oma tee. Eesti või Läti sugusele avatud ja suurte turgude naabruses asuvale majandusele on raske puhtal kujul rakendada mõnd klassikalist teooriat, sh Keynesi omi. Eesti majandust mõjutavad samapalju Soome ja Rootsi majanduspoliitilised otsused kui meie enda omad. Krugmanile meeldimiseks hiigelsuure stiimulprogrammi käivitamine oleks katse poti ühes nurgas soolasemat suppi keeta.
Paljuski Krugmani juhtnööride järgi pumpab USA valitsus oma majandusse juba mitmendat stiimulitepaketti järjest. Kas sel on loodetav tulemus või mitte, näitab aeg. Samamoodi võiks Krugman anda aega, et näha, kas Balti kasinusmeetmetel on tulem, mitte poolel teel norima kukkuda. Saati kui enda pilli järgi tantsib maailma suurim majandus. Aga nagu näha, on teadlane liiga väiklane talumaks seda, et mõni subjekt tema skeemi ei mahu.
Seotud lood
Neljapäeval lahvatas torm veeklaasis, kui nobelist Paul Krugman julges kahelda, kas Eesti majanduskriisist taastumine on ikka triumf või lihtsalt tubli saavutus.
Rahvusvahelises meedias annavad elavat kõneainet Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese ägedad vastulaused USA majandusteadlasele ja Nobeli preemia laureaadile Paul Krugmanile.
Krugman ei jälgi Eesti arengut esimest päeva ning tema väited on paljuski põhjendatud, kommenteeris riigikogu keskfraktsiooni esimees Kadri Simson president Ilvese ja Nobeli preemiaga tunnustatud majandusteadlase Paul Krugmani mõttevahetust.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.