Eelmisel nädalal kasumihoiatuse andnud
Tallink Grupp lubab kokku hoida, kust vähegi võimalik. Tallinki aktsiat
soovitavad osa analüütikuid endiselt osta.
Eelmisel nädalal teatas Tallink Grupp, et sai kolmandas kvartalis 34,2 miljonit krooni kahjumit. Aasta varem oli ettevõttel 38,8 miljoni krooni suurune kasum.
Tallink Grupi juhatus avaldas, et kärbib varasemat kasumiprognoosi, kuna käimasoleva majandusaasta esimese üheksa kuuga on ettevõtte kütusekulud tõusnud umbes 470 miljonit krooni võrreldes mullu sama ajaga.
Lisaks kütuse hinnale mõjus kaubavedude langus
Alates mullu septembrist on laevakütuse hind tõusnud ligi 115 protsenti. Keskmine kütuse hind majandusaasta kolmandas kvartalis oli 93 protsenti kõrgem kui möödunud aastal.
Tallinki finantsdirektor Janek Stalmeister ütles, et kasumihoiatuses on kõik põhjused loetletud - laeva valmimine jäi hiljaks, Saksa liini kaubaveod langesid jne.
"On olnud kuid ja liine, kus on reisijate arvud paremad ja kus halvemad. Näiteks Soome ja Rootsi vahel on reisijate arv olnud mullusest madalam. Ühelt poolt tuleb kulusid kokku hoida ja teiselt poolt müügitööd efektiivsemaks teha," lausus Stalmeister.
Kui oleks sellised lihtsad alternatiivid, et kuskilt odavamalt kütust osta, siis eks neid oleks ka kasutatud, lisas Stalmeister.
"Loomulikult me vaatame igalt poolt, kus on võimalik kokku hoida, kas on võimalik graafikuid muuta, et tarbiksime vähem. Praegu me veel seda kindlalt ei tea, aga ei välista, et mõned laevad võivad liine vahetada.
Milline mõju on Tallinki töötajate palgaläbirääkimistel?"Niikaua, kuni me pole kokkuleppele jõudnud, oleme püüdnud palgaläbirääkimiste teemat mitte kommenteerida," ütles Stalmeister. "Kahjuks küll teine pool on seda tegema hakanud. Te ise ju ka mõistate, et igasugusel kulul on mõju, aga niikaua, kui me pole kokkuleppele jõudnud, ei hakkaks ma avalikult numbreid lahkama."
Kütuse hinnatõus pole puutumata jätnud ka Tallinki konkurente. Viking Line Eesti tegevjuhi Inno Borodenko sõnul näitab Tallinki kasumihoiatus, et samas piirkonnad sarnastel tingimustel tegutsevad Tallink ja Viking Line kannavad praegu isegi hea töö peale kahjumit. Viking Line'i kontsern sai ajal mullu 1. novembrist tänavu 30. aprillini 19 miljonit krooni kahjumit.
Borodenko kinnitusel pole turiste vähemaks jäänud. "Tallinna sadama statistika järgi oli juuni Tallinna sadamas jälle üks rekordkuu ja Vikingil samuti uue laeva Viking XPRSiga rekordkuu," ütles ta.
Päästerõngaks reisijate arvu suurendamine
"Kütus on väga suur mõjutaja. Esimesel poolaastal suurenes meil kütusekulu 57 protsenti võrreldes eelmise aasta sama ajaga," lausus Borodenko.
Tema sõnul on esimene päästenöör kindlasti rohkem reisijaid üle vedada.
"See on ju meie põhiäri ja kõik sellega seonduv - ka lisateenused nagu restoranid ja kauplused - peaks meid ära toitma," selgitas Borodenko. "Teine suur sissetulekuallikas on veokite vedu. Mida rohkem neid veetakse, seda suuremad on tulud. Ja eks peab lootma ka sellele, et kütuse hind langeb."
Tallink: üritame tõsta reisijate arvuTallink võib sulgeda mõne liini ja üritab samas suurendada reisijate arvu.
Tallinki teatel on jätkuvalt tihenev konkurents ajanud kaubaveomahud alla. See on hävitavalt mõjunud Soome-Saksa liini tulemustele.
Rootsi ja Soome kaldaorganisatsiooni integreerimise järel ja osaliselt ka uue broneerimissüsteemi käivitamise tõttu pole müügitöö piisavas tempos edenenud. Seetõttu kujunesid Soome-Rootsi liinide reisijateveo mahud oodatust madalamaks.
Uus kruiisilaev Baltic Princess valmis kavandatust hiljem. Ahelreaktsioonina hilines planeeritud laevade vahetus Turu-Stockholmi ja Riia-Stockholmi liinil.
Juhatuse andmetel kujuneb Tallinki 31. augustil lõppeva 2007/2008. majandusaasta käibeks 12,2 miljardit krooni. Kasum enne amortisatsiooni ja finantskulusid langeb hinnanguliselt kuni 15% eelmise aasta tasemest ning kontserni puhaskasum jääb alla 470 miljoni krooni.
Edaspidi võib uue kruiisilaeva Baltic Princess liiniletulekust ning laevade vahetusest Turu-Stockholmi ja Riia-Stockholmi liinidel siiski loota nii reisijate arvu, müügitulu kui ka kasumi kasvu.
Et tõsta Saksa liinil sõitvate Superfast-laevade tootlikkust, otsustas Tallink ühe kolmest laevast välja prahtida. Prahtimise tulemusena tõuseb laeva kasumlikkus ja samas vähenevad liini kulud kolmandiku võrra.
Seotud lood
Laevakompanii AS Tallink Grupp teatas
34,2 miljoni krooni suurusest kahjumist kolmandas kvartalis.
LHV analüütik Sten Pisang märkis, et
Tallinki tulemused väga suuri üllatusi ei toonud, kuid kõrged finantskulud
ületasid LHV ootuseid veerandi võrra.
Hansapank Marketsi sõnul olid Tallinki
kolmanda kvartali tulemused kütusehinna tõusu tõttu oodatult nõrgad, kuid
üldiselt peavad analüütikud seda neutraalseks tulemuseks. Tallinki olukorda
hinnatakse raskeks hetkel.
Ehkki Tallink põhjendab oodatust kehvemaid
majandustulemusi peamiselt kütusehindade ja intressikulude tõusuga, tundub
mulle, et Läänemere suurima laevanduskontserni peamine kirstunael on hoopis
klientide ja turuosa kaotamine Soome-Rootsi laevaliinidel ning nendel turgudel
konkurendile Viking Line'ile allajäämine.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.