Maksukonsultandina tuntust kogunud Ernst
Young Baltic ASi juhatuse liige Ranno Tingase sõnul pankrotihaldurid
ettevõtteid saneerima ei sobi, kuna on eelnevalt tegelenud ettevõtete
matmisega.
"Lihtsalt öeldes, saneerimine pole mitte ettevõtte lõpetamine, vaid ravimine. Saneerimisnõustajal tuleks lühikese aja jooksul uus äriplaan välja mõelda ja panna ettevõte taas kasumit teenima. Saneerijaiks sobivad seetõttu näiteks audiitorid ning ärinõustajad," selgitas Tingas. Ta lisas, et hiljuti määrati Ernst Young Suurbritannias ühe suure saneerimisprotsessi nõustajaks – telekommunikatsioonifirma Nortel saneerijaks.
"Tavaliselt ongi saneerimine meeskonnatöö. Meil on selle peale võtta üle 100 erinevate ärivaldkondadega kursis oleva inimese," kommenteeris Tingas.
"On hästi karm öelda, kes praegustest kohtus määratud saneerijatest selleks ei sobi, räägiksin seetõttu vaid teoreetiliselt," vastas Tingas küsimusele, kas ta oskab nimetada mõnda juba määratud saneerimisnõustajat, kes ei saa ilmselt ettevõtte elustamisega hakkama. Tingas ei osanud samas kohe nimetada ühtki pankrotihaldurit, kes võiks tema varasemat kogemust arvestades saneerimisega toime tulla.
Tingase hinnangul on väga oluline, et saneerija määramisel võetaks kuulda tervendatava ettevõtte arvamust. Kui kohtult kaitset palunud firma on juba varem alanud saneerimisprotsessis mõnda ärikonsultanti kasutanud, võiks see ka saneerimise lõpule viia. "Kas Kalev Meediat peaks saneerima pankrotihaldur, inimene, kes meediavaldkonda tunneb või mõni advokaat, kes võlausaldajad lihtsalt maha rahustab?" küsis Tingas.
"Välistada ei saa, et saneerimisnõustaja aitab raskustes ettevõtte rahast ning varast tühjaks pumbata, kuid siis hakkab pankrotihaldur vara pankrotipessa tagasi nõudma," rääkis Tingas ja lisas, "Eestis võib olla ka neid, kes tahavad lihtsalt pankrotiprotsessi edasi lükata. Samas ei tohiks üksikud manipuleerijad seada kahtluse alla saneerimise vajalikkust tänases majandussituatsioonis."
Ernst Young määrati Norteli saneerijaks pärast seda, kui Torontos asuva peakorteriga firma tänavu 14. jaanuaril pankrotikaitset palus. Nortel annab Suurbritannias tööd 2000 inimesele ja omab ärisuhteid 16 Euroopa Liidu maaga, kirjutas BBC. Kõik tütarettevõtted töötavad saneerimisplaani lõpuleviimiseni nagu tavaliselt ja loodetavasti saab Nortel tänu äri ümberkujundamisele taas jalad alla.
Põhja-Ameerika suurima telefoniseadmete tootja majanduslike raskuste põhjuseks oli maailmaturul langenud nõudlus. Rahvusvaheliselt ligikaudu 30 000 inimesele tööd andev firma on 2012 aastal Suurbritannias toimuvate olümpiamängude võtmesponsor. Sponsorlepingu väärtuseks peetakse 4 miljonit naelsterlingit. Lisaks on lubanud Nortel toetada 2010. aastal Kanadas Vancouveris toimuvaid taliolümpiamänge.
Seotud lood
Pankrotihaldur Andres Hermet edastas Eesti
Pankrotihaldurite Koja nimel avalduse, kus selgitatakse, et vastupidiselt
Äripäevas ilmunud ärikonsultantide ja advokaatide arvamusele tulevad
pankrotihaldurid saneerimisega edukalt toime.
23. jaanuaril kehtima hakanud korra järgi
saavad saneerimisnõustajad ettevõtete elluputitamise eest küsida 200 tuhat
krooni ja rohkem. Nõustaja teenistus sõltub kuluvast ajast,
elustamisvõtetest ning kvalifikatsioonist.
aripaev.ee küsitletud advokaadid
ütlesid, et juhtimiskonsultandi tööga sarnanev saneerimine on reeglina ka
kopsakat tasu väärt.
Soraineni partneri Karin Madissoni sõnul on
paljud võlausaldajad hetkel suluseisus, kuna ettevõtte pankroti korral raha
tagasi ei saa, mistõttu on usk ja lootus saneerimistesse suur.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.