Ettevõttes on oluline omada ühtset palgatasemete süsteemi, mis on töötajaile selge ja arusaadav, mitte otsustada kõhutunde pealt, ütles ASi Ragn-Sells ärijuht Agu Remmelg.
"Palgatasemed ei ole isikuliselt meil avalikud. Meil on ühtne süsteem, mille järgi palgatasemeid hindame," lausus ta.
Remmelg selgitas, et neil on jaotatud kõik ametipositsioonid palgataseme gruppidesse, mille kohta on neil konsultatsioonifirma abiga võrdlus turupalkadega. "Palgatasemete süsteemil on meil kaks kriteeriumi: hoiame palgatasemeid turu palgatasemetega, mis on võrreldavad sarnaste ametipositsioonidel sarnastes ettevõtetes ja hindame töötaja isikliku panust," kirjeldas ta.
See on Remmelgu sõnul oluline, et palka ei otsustataks kõhutunde või emotsiooni pealt, vaid see oleks põhjendatud ja turukontekstis palgatase samaväärne. "Lõppkokkuvõttes me konkureerime oma ametikohtadega palgaturul ja peame pidevalt hindama oma positsiooni ja tegema vajadusel korrektsioone," sõnas ta.
Äripäev avalikustas täna erinevused firmajuhtide ja keskmise palga vahel. Edasi küsime ettevõtjailt, kas nende firmas on palgatasemed avalikud.
Seotud lood
Kui palkadest ei soovita Eestis palju rääkida, siis palgaerinevus ühe ettevõtte või kontserni sees töötavate inimeste vahel on päris tabu.
17.06 Äripäevas küsitletute seisukohad näitavad, et palkade suhtes on Eesti ettevõtjate hoiakud ajale kõvasti jalgu jäänud. Pikemaajalises perspektiivis on see ohtlik tendents, sest palkade salastatus tähendab turumoonutust, millest ettevõtjal endal on paraku ainult kaotada. Turg saab tegelikkuses toimida ikka ainult nii, et kõigil selle osalistel on kasutada võimalikult palju informatsiooni.
Tänane Äripäev kirjutab tänavu juba palju kõneainet pakkunud palkadest. Ilmuva ülevaatega kummutame tippjuhtide ebaõiglaselt suure teenistuse müüdi - Eesti tippjuhi ja keskmise palgatöötaja töötasu käärid on muu maailmaga võrreldes siiski väikesed. Näiteks USAs peab jaeketi Wal Mart töötaja tegema kolm aastat ehk tuhat korda enam tippjuhi palga kogumiseks, Eestis ulatub vahe 10-20 korrani. Tõsi, Wal Marti suurusi ettevõtteid ei ole ja ei saagi olla.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.