Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Venemaa Rosatom pürib aktiivselt välisturgudele
Äsja Soome Fennovoimaga uue reaktori üle läbirääkimisteks käed löönud Rosatom üritab aktiivselt oma tegevust välisturgudel laiendada, kirjutab Kauppalehti.
Praegu ehitab Rosatom kokku 28 uut reaktorit, millest 19 asub väljaspool Venemaad. Firmal on projektid Valgeves, Hiinas, Indias, Türgis ja Vietnamis. Sel nädalal on lisaks Soome Fennovoimale uudistes mainitud ka Iraani, mis teatas, et läbirääkimiste etapp on lõppenud ja riik huvitatud Venemaa tuumatehnoloogia ostmisest.
Rosatomi juht Sergei Kirijenko ütles läinud kuul Peterburis toimunud majandusfoorumil, et 2011. aastast on välismaiste tellimuste arv kasvanud 60%. Tellimuste hind on üle 50 mld euro.
260 000 töötajaga Rosatomi omanik on riik. Firma tegeleb tuumaenergeetika kogu ahelaga uraani tootmisest jäätmete ladustamiseni. Rosatomi kontrolli all on 17% maailmas toodetud tuumaenergiast.
Kui Suurbritannia otsustas Krimmi sündmuste valguses koostöö Venemaa tuumaenergia kontserniga Rosatom uuesti üle vaadata, siis Soome Pyhäjoki projekti pole kriis pidurdanud.
Soome majandusminister Jan Vapaavuori ja Venemaa riikliku tuumaenergeetika ettevõtte juht Sergei Kirienko sõlmisid eile Soome ja Venemaa vahel uue tuumakoostöö kokkuleppe, mis hõlmab uuringuid, ohutust ja võimalikku kahjude korvamist.
Algselt oktoobri lõpuks, ent pikendatud tähtajaga tuleva nädala reedeks, tuleb Põhja-Soome uut tuumajaama kavandava konsortsiumi liikmeil öelda projektis osalemise kohta siduv jah või ei.
Venemaa energiafirma Rosatom peab Soome uut tuumajaama kavandava Fennovoimaga kõnelusi nii tehnoloogia tarnimise kui võimaliku osaluse omandamise üle, ütles Rosatom Overseasi asedirektor Ivo Kouklik.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.