Äriühingut saab kuriteo eest karistada juhul, kui teo on ühingu huvides toime pannud juriidilise isiku liige, juhtivtöötaja või pädev esindaja.
- Derling Primuse advokaat Kätliin Lember. Foto: Sven Tupits
Mida suurem on ühing, seda keerulisem on ühingul tagada iga töötaja seaduskuulekas käitumine ka kõige paremate kavatsuste korral. Seega on oluline teada, milliste meetmete rakendamine aitab äriühingul vältida karistusõiguslikku vastutust, kirjutab Derling Primuse advokaat Kätliin Lember 11.02 Äripäeva tellijatele ilmunud
Majanduskuritegude erilehes.
Selleks, et äriühingu nimel tegutsema volitatud isiku süütegu ei tooks kaasa vastutust ühingule, peavad ühingusiseselt olema kasutusele võetud piisavad ennetusmeetmed süütegude ärahoidmiseks. Konkreetsed ennetusmeetmed sõltuvad ettevõtte tegevusvaldkonnast ja suurusest, mis otseselt mõjutavad võimalike riskide hulka ja realiseerumise tõenäosust.
Näiteks tuleb finantsvaldkonna ettevõtetel pöörata erilist tähelepanu rahapesuriski maandamisele, seevastu on riigiettevõtete huvides kehtestada selged reeglid näiteks huvide konfliktis tegutsemise ning vastuvõtmiseks sobimatute kingituste kohta.
Praktika näitab, et korruptsiooniriskide eest ei ole kaitstud ka eraettevõtted.
Oluline on tähele panna, et ennetusmeetmed vabastavad ühingu süüst vaid juhul, kui nende järjepidevat rakendamist suudetakse tõendada: eeskirjad on kirjalikud; koolitustel osalemine on dokumenteeritud jne. Samuti tuleb mõista, et ennetusmeetmed ei vabasta ühingut kindlasti süüst juhul, kui süüteo toimepanija on ühingu organi liige.
Ennetusmeetmete eesmärk on vabastada süüst ühing, mis on teinud kõik mõistliku, et ühingu esindajate poolt süüteo toimepanemist ära hoida.
Ühing ei vabane süüst juhul, kui süüteo on toime pannud ühingu organi liikmed, kes on teadlikult eiranud reegleid, mis nad ise on eelnevalt kehtestanud.
Kätliin Lember
Derling Primuse advokaat
Ühing ei vabane süüst juhul, kui süüteo on toime pannud ühingu organi liikmed, kes on teadlikult eiranud reegleid, mis nad ise on eelnevalt kehtestanud.
Kuigi ühingut vastutusest vabastav säte on kehtinud juba alates 2015. aastast, puudub riigikohtu praktika selle rakendamise kohta.
See ei tähenda aga, et ennetusmeemete olulisust võiks alahinnata juhul, kui ühing seisab ootamatult silmitsi süüdistusega.
Pane tähele! Neli tegevust, mis aitavad ühingu süüdimõistmist vältida
* Riskide kaardistamine;
* Kirjalike käitumisjuhiste ja korruptsioonivastaste eeskirjade kehtestamine, sh rikkumisest teavitamise kord;
* Töötajate koolitamine;
* Järelevalve eeskirjade täitmise üle.
Seotud lood
Riigiasutusel võib olla korraga mitmeid ülesandeid, sh tuleb tegeleda nii riikliku järelevalvemenetlusega kui ka süütegude ehk väär- ja kuritegude menetlemisega, kirjutavad advokaadibüroo Derling Primus vandeadvokaat Margo Lemetti ja advokaat Tanel Kask 11.02 Äripäeva tellijatele ilmunud
Majanduskuritegude erilehes.
Riigi ootamatu „külaskäik“ tähendab üht kolmest võimalikust menetlusest:
riikliku järelevalve ehk haldusmenetlus, millel pole süüteomenetlusega mingit seost,
väärteomenetlus või kriminaalmenetlus, kirjutab Derling Primuse vandeadvokaat Sandra-Kristin Kärner 11.02 Äripäeva tellijatele ilmunud
Majanduskuritegude erilehes.
Juba aastaid peavad sideettevõtjad säilitama oma klientide kohta hulga andmeid. Alates helistaja või sõnumi saatja ja vastuvõtja numbrist ja ajast kuni sideseanssi teenindanud tugijaama täpse asukohani, kirjutab Derling Primuse vandeadvokaat ja partner Elmer Muna 11.02 Äripäeva tellijatele ilmunud
Majanduskuritegude erilehes.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.