Äripäeva meelest on sotsiaaldemokraatide
eilne kompromiss töölepingu seaduse osas kindlasti vähemalt arutamist väärt ning
siit võiks edasi minna.
Hoolimata eileõhtustest peasekretäri kommentaaridest loodab toimetus, et Reformierakond oma jäika seisukohta muudab. Viimane, mida Eesti endale praegu lubada saab, on töövõimetu valitsus.
Sotsid panevad ette jätta maksemäär samaks ja hüvitised samuti, kuid kanda osa koondamishüvitiste maksmisest tööandjatele. Vastutasuks saaksid ka väikeettevõtted töötukassast kompensatsiooni taotleda. Äripäeva meelest tasuks lisaks kaaluda omal soovil lahkuvate töövõtjate hüvitiste kaotamist.
Alternatiivid töölepingu seaduse osas sõnastas üsna täpselt nädalavahetusel oma ajaveebis IRLi esimees Mart Laar. Tema sõnul oleks nendeks olnud kas jätkata sisuliselt sama koondamissüsteemiga nagu praegu ja laduda koondamishüvitised tööandjatele, mis laseks põhja majanduse ja suurendaks järsult tööpuudust; või käivitada seadus 1. juulil täies mahus, minna töötukassaga pankrotti ja lasta eelarve totaalselt tasakaalust välja.
Veel enam, ega uues töölepingu seaduses ette nähtud hüvitistest loobumine ei lahendaks veel olukorda. See annab kokkuhoidu hinnanguliselt miljardi, aga valitsusel tuleb lähinädalatel kärpida palju rohkem. Samas on tõsine põhjus loota, et praegune koalitsioon suudab jõuda kokkuleppele. Esiteks tähendab võimuliidu lagunemine laiema poliitilise kriisi ohtu. Kui sellele järgneks valitsuse (formaalne) tagasiastumine, uued läbirääkimised, arutelu uue koalitsioonilepingu üle - siis võime jõuda veel hullemasse tupikusse.
Ja kui libedalt uus koalitsioon töötaks? Rahvaliit ja rohelised on teatanud valmisolekust valitsusse minna, kuid alles vähem kui nädal tagasi avaldasid nad kõik koos peaminister Andrus Ansipile umbusaldust. Kus on järgmine miin, "uus töölepingu seadus"?
Samas oleks uue valitsusliidu loomisel ka plusse ja Äripäeva hinnangul olekski Rahvaliidu kaasatõmbamine õigustatud vaid siis, kui need teoks saavad. Täpselt nagu erafirma puhul, oleks ka valitsuses uutel inimestel lihtsam teha radikaalseid muudatusi.
Esiteks saaks loobuda buumi ajal sõlmitud koalitsioonileppest ja kirjutada uue, mis suunatud kulude kärpimisele. Teiseks võib teha revisjoni ministeeriumide osas (sh paari ministri kohad isegi ära kaotada) ja ministeeriumide sees.
Risk oleks siiski väiksem, kui sotsiaaldemokraadid võimuliitu jääksid. Nad võiksid vaadata asja pragmaatiliselt ja sõlmida oma seniste parempoolsemate poliitiliste partneritega mingi n-ö tulevikutehingu.
See tähendab, et mõned sotside pakutud tingimused viiakse ellu, kui majandusolukord paremaks muutub.See oleks siiski alternatiiv valitsuse lagunemisele, mis lubaks sotsidel säilitada ka oma näo.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Isamaa ja Res Publica Liidu juht Mart Laar
ei välista vähemusvalitsuse teket, kus riigikogus kahepeale 50 kohta omavat IRLi
ja Reformierakonda toetavad ka kuue saadikuga rohelised.
Rohelised on nõus toetama IRLi ja
Reformierakonna vähemusvalitsust, kui lisaks kärpekavadele käivitatakse koheselt
ka meetmed majanduse kasvu tagamiseks.
Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi
kirjutab ajaveebis, et sotside jonni taga ei ole ainult "Ivari, Jüri ja Eiki"
põhimõtted. Samuti väidab ta, et "iga kuu tiksub miljard ja kaks
miinust", viidates riigireservide peatsele lõppemisele.
Pärast tänast valitsusliidu eestseisuse
koosolekut on Isamaa ja Res Publica Liidu esimehe Mart Laari sõnul kindel vaid
see, et valitsus koguneb kella viieks eelarvet arutama samas koosseisus nagu
seda juba paar aastat tehtud on.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.