USA kinnisvaraturu toibumine on alles habras ning seda tuleks tagant aidata ja kindlustada sellega, et vähendada riigi rolli hüpoteeklaenude süsteemis, ütles Robert Schiller, Yale’i ülikooli professor ning S&P/Case- Shilleri kinnisvaraindeksi üks loojatest.
„Positiivseid märke on, kuid probleem on selles, et need märgid ei ole veel kuigi tugevad,“ ütles Schiller agentuuri Bloomberg telekanalile. „See ei ole mingi jõuline toibumine.“
Ameeriklased ostsid septembris uusi elamispindu viimase kahe aasta rekordtempos. See on märk, et kinnisvarasektor, mis on olnud USAst vallandunud kriisi keskmes, on toibumas. Müük kasvas 5,9%.
„Meil tuleb taastada erasektori kinnisvaralaenude turg, kus ei domineeriks riik,“ ütles Schiller. „Meil tuleb leida teistmoodi kinnisvaralaenud, mis ei vallandaks samasugust kriisi, kus 10 miljoni koduomaniku vara hind on allapool selle soetamiseks võetud laenu mahust. Me ei taha panna ameeriklasi sellisesse olukorda.“
Vabariiklased USA kongressis tahavad kinni panna valitsuse toega eluasemelaenu rahastajad Fannie Mae ja Freddie Maci, mis valitsus kriisi kõige tumedamal tunnil riigistama pidi. Rahandusminister Timothy Geithner on lubanud esitada eluasemelaenude süsteemi reformikava, mis nende jõukohaste laenude tagamiseks loodud asutuste tegevuse lõpetaks, kuid ühtki plaani pole seni veel esitatud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA valitsuse kontrolli all olev hüpoteegiostja Freddie Mac ütles eile, et teenis eelmisel aastal 11 miljardi dollari suuruse kasumi, mis on esimene aastakasum pärast 2006. aastat, mil USA kinnisvaramull lõhkes, kirjutas Reuters.
Ameerika Föderaalreserv võib järgmise aasta alguses alustada uue võlakirjade ostmise programmiga, vihjab eile avaldatud keskpanga oktoobri protokoll, vahendas BBC.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.