Maksu- ja tolliameti (MTA) andmeil oli kolmandas kvartali mediaanväljamakse 638 eurot kuus.
See tähistab summat, millest suuremaid ja madalamaid väljamakseid oli võrdselt.
Kolmandas kvartalis töötajatele tehtud väljamaksete summa oli kokku üle 1,3 miljardi euro ja see maksti välja 553 804 inimesele..
Aasta varem ehk 2012. aasta kolmandas kvartalis tehti väljamakseid kokku 550 601 inimesele ja väljamaksete summa oli kokku 1,2 mld eurot. Mediaanväljamakse oli toona 591 eurot kuus. Eelmisel aastal oli keskmine brutoväljamakse 680 eurot ja mediaanväljamakse ligi 535 eurot kuus.
MTA kvartaalsete väljamaksete statistika sisaldab palka ja muid tulumaksuga maksustatavaid tulusid. Selle hulka ei kuulu koondamishüvitised.
Oluline on tähele panna, et statistikaameti ja maksuameti andmed väljamaksete kohta ei ole võrreldavad. Kolm peamist erinevust metoodikate vahel on järgmised:
1. Tasuliigid – statistikaamet avaldab keskmist palka, mis sisaldab järgmisi tasuliike: aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. Maksuamet ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.
2. Ajaline nihe – statistikaameti andmed on tekkepõhised, maksuameti andmed kassapõhised. Näiteks augustis teenitud palk läheb statistikaameti arvestuse kohaselt augusti arvestusse, ent maksuameti arvestuses septembrisse, millal see välja makstakse. Samuti juhul, kui töötajale makstakse välja korraga kahe kuu palk (või palk ja puhkuseraha), kajastub see statistikaameti palgastatistikas tekkepõhisuse tõttu õigesti, kuid maksuameti andmete järgi sai töötaja kätte tavapärasest kaks korda suurema väljamakse.
3. Töötajate arv – osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab statistikaamet töötajate arvu täistööajale. Täistööajale taandatud töötajate keskmine arv arvutatakse: täistööajaga töötajate arv + osalise tööajaga töötajate arv, arvestatud proportsionaalselt töötatud ajaga (nt kaks poole koormusega töötajat arvestatakse ühena). Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga.
Maksuamet võtab arvesse kõik inimesed, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata kas väljamakse on inimesele tehtud täistööaja või osalise tööaja eest. Maksuameti andmeis on töötajate arv kasvav, st iga tööturul käinu on arvel, sõltumata tööturul veedetud ajast (nt kas 1 kuu või 12 kuud). Andmete aluseks on maksudeklaratsiooni TSD lisa 1, deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab maksuamet inimeste arvuga, kellele väljamakseid on tehtud.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Palgakasv on palgatöötaja seisukohast hea uudis, kuid palgasurve põhjustajaks on olukord tööturul, kus töötute arv on vähenenud ning osa töötajaid leiab jätkuvalt endale paremat palka ning meeldivamat töökeskkonda välismaalt, leiab ametiühingute keskliit (EAKL).
38% Eesti ettevõtteist kavatseb lähikuudel palku tõsta, selgus CV Keskuse novembrikuisest uuringust.
Palgakasvu kiirenemine mitmendat kvartalit järjest viitab tööjõupuudusest tuleneva palgasurve suurenemisele, kinnitas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Kolmandas kvartalis keskmise brutokuupalga tõus veidi kiirenes, teatas statistikaamet. Keskmine brutokuupalk oli III kvartalis 930 eurot ja brutotunnipalk 5,58 eurot.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.