Majandusanalüütik Maris Lauri hinnangul on kolmanda kvartali palgatõus ootuspärane ning palgarallit esialgu karta ei tule, sest majandusseis pole veel nii hea.
"Ma arvan, et ettevõtjad väga kardavad palgarallit ja asjaolu, et majandusseis väga roosiline ei ole, pidurdab seda tegelikult," sõnas Lauri. "Ma päris hästi ei usu, et me näeme seda, mis juhtus 2007-2008, aga välistada ei saa seda kunagi, inimesed on alati võimelised rumalusi tegema, et hakata lihtsalt massiliselt üle ostma ja lootma, et vanad head ajad tulevad tagasi," lisas ta.
Palgakasv on analüütiku sõnul tingitud tööjõupuudusest, mis sunnib tasusid tõstma. Samuti ei ole tema sõnul tõusu taga ainult III kvartali otsused, vaid palju otsuseid on tehtud natuke varem, sest kogu selle aasta jooksul on töötajate leidmine läinud järjest keerulisemaks.
0,8% ulatuses on palgakasv tingitud ebaregulaarsetest preemiatest ja lisatasudest. Lauri hinnangul on see seotud kolmanda, aga kindlasti ka teise kvartali tulemustega. Need ettevõtted, kus on olnud head tulemused, ongi saanud maksta paremat palka või preemiat.
"Alati on selline viiteaeg ka sees. Kui vaatame, kuidas ettevõtetes asi toimub, siis neil, kes müüvad siseturule, näiteks kaubanduses, on müügid kasvanud," märkis ta.
Samuti tõdes analüütik, et ei tohi unustada palgatõusu avalikus sektoris, kus toimuvad ka ümberkorraldused, mis on juba pikalt kokku lepitud.
Languse tõid ümbrikupalgadAsjaolu, et suurim palgatõus on info ja side valdkonnas, näitab Lauri sõnul seda, et selles sektoris on tööjõupuudus väga tugev. Samas ei välista ta, et ka tööotsijad on läinud palgaküsimustes julgemaks.
Languse meelelahutuses on tema hinnangul toonud suur varimajanduse osakaal. Selles osas paistavad silma muud teenindavad tegevused, majutus ja toitlustus. "Seal on ilmselt ka niisama palgad suhteliselt tagasihoidlikud, aga varimajanduse osakaal ilmselt avaldab ka sellistele palgatasemetele mõju," tõdes Lauri.
Ka kinnisvaraalases tegevuses on olnud oluline langus, mille põhjuseks peab ta liiga suurt tegutsejate hulka. Nõudlus sektoris on madal ja nii ollakse sunnitud leppima tagasihoidlikumate palkadega.
Peagi tõus peatubKaheksaprotsendilisest palgakasvust Lauri hinnangul trendi ei saa. Ta ennustas, et suurem tõus võib kesta järgmise aasta esimese kvartalini, kuid seejärel kasv taltub.
"See ei tähenda, et palgatõus ära jääb, töötajaid on ikkagi vaja ja neid jääb vähemaks, see surve jääb ikka. Ma arvan, et tõus läheb aeglasemaks," lausus analüütik. Ta märkis, et arvestada tuleb ka seda, et kokkulepitud palgatõusud avalikus sektoris lähevad väiksemaks. Uue aasta palgatõus avalikus sektoris ei puuduta tema sõnul enam nii ulatuslikku seltskonda kui tänavu.
Lauri ennustas ka palgakasvu jätku IT-sektoris, kuid samas tõdes, et tegemist on väga kõikuva sektoriga.
"Tõus on ikkagi seal tugevam, kus on majandusolud on paremad ja kasvuvõimalused suuremad. Kuna ITs on kasvujõud sees, siis võib arvata, et ta püsib endiselt suht tugevana, aga kui vaatame IT-sektori palgatõusu, siis nad on väga heitlikud palkade lõikes," ütles Lauri.
Palgatõusu võib oodata ka töötlevas tööstuses ning madalapalgalistes valdkondades, kus on palgatõus paratamatu, leidis Lauri.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kuigi välismaalaste palkamine Eestisse on lihtsamaks tehtud, on see IT-sektoris ebamõistlik, sest kõrged tööjõumaksud teevad palgad madalamaks kui näiteks Venemaal, rääkis IT-firma Helmes omanik Jaan Pillesaar intervjuus.
Palgakasvu kiirenemine mitmendat kvartalit järjest viitab tööjõupuudusest tuleneva palgasurve suurenemisele, kinnitas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Palgasurve ja palgakasv puudutavad iga sektorit ning keskmise palga langus kinnisvarasektoris on statistiline, ütles kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liige Elari Tamm.
Kolmandas kvartalis keskmise brutokuupalga tõus veidi kiirenes, teatas statistikaamet. Keskmine brutokuupalk oli III kvartalis 930 eurot ja brutotunnipalk 5,58 eurot.
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.