Arutelu on näilineTa oli ka nördinud rahandusministeeriumi retoorikast, millest tundus, et reaalselt ei lähe liitude ja ühenduste arvamus neile korda. Lehise sõnul ei kuma eilsest ministeeriumi pressiteatest soovi millegi arutamiseks või et arutamine võiks muudatusi kaasa tuua.
"Seal on väga selgelt öeldud, et meil on eelarves raha planeeritud ja meid ei huvita ja kui te nüüd arvate, et me peame seda eelnõu enne kooskõlastama, hea küll, me siis kooskõlastame, aga see on ka kõik," tõlgendas Lehis. Ta lisas, et pressiteates on selgelt kirjas, et see on ainult vormi pärast tehtud.
"Me siin eile isegi arutasime, kas meil on üldse mõtet midagi vastata, aga jäi nii, et kui viisakalt küsitakse, siis me viisakalt ka vastame," ütles Lehis.
Kuigi ministeeriumile saadetavas lõplikus tekstis pole veel kokku lepitud, pooldavad organisatsioonid, et autode maksumuudatuste osas säiliks senine kord, kus sõidupäevikute alusel maksustatakse autode isiklik kasutus. Lehise sõnul võiks säilida ka maksuameti kontroll. "Kui hakkama ei saa, siis ärgu kontrolligu ja ärgu õiendagu," kinnitas ta.
Käibemaksu deklaratsioonilisa osas on aga organisatsioonidel pakkuda konkreetsed alternatiivid, mis aitaksid maksupettustega võidelda. Millised täpsemalt, selgub ühiste arutelude käigus, et oleks võimalik iga valdkonna esindajatega läbi arutada, märkis Lehis.
Eelarve tasakaal on ministri probleemKüsimusele, kust võiks muudatuste mitterakendamise korral leida eelarve tuludest puudujääva 24 miljonit eurot, vastas Lehis, et minister ei tohiks teha nägu, nagu ettevõtjate esindajad oleksid sel juhul võlgu.
"See on tema probleem. Kõigepealt tuleb ikka seadused vastu võtta ja siis eelarve teha. Sellega nüüd välja tulla, et riigikogu on kohustatud selle seaduse vastu võtma, sest valitsus on selle eelarvesse sisse kirjutanud, no vabandage väga, siis võib kõik asjad kõigepealt eelarvesse sisse kirjutada, siis riigikogul ei olegi midagi arutada," teatas Lehis.
Kui rahaleidmise osas väga palju norima hakatakse, siis pakkus Lehis, et saab tõstatada ministrite palgatõusu, katuseraha, riigikogu kuluhüvitiste, rahandusministeeriumi ja maksuameti uute hoonete küsimuse. "Aga ma ei usu, et nad seda väga tahavad."