Soome tolli esialgsetel andmetel kahanes Soome eksport augustis aasta baasil 11%, 4,4 miljardile eurole, mis on veebruari järel tänavu nõrgim näit.
Eelkõige vähenes elektroonikakaupade, masinate, seadmete ja ravimite eksport. Ainsana näitas kasvu karusnahatoodete eksport, vahendas agentuur TT.
Kõige rohkem vähenes eksport Venemaale, ent vähikäiku tegi ka eksport Eestisse ja Poola, Norrasse, Itaaliasse ja Jaapanisse. Eksport väljapoole Euroopa Liitu kahanes rohkem kui liidu riikidesse.
Soome kaubandusbilansi puudujääk kasvas augustis 190 miljoni euro võrra kokku 1,2 miljardile eurole.
Sama jalga ekspordiga käib import, mis augustis kahanes aastatagusega võrreldes 10%. See on peamiselt tingitud energia hinna langusest, ent samuti mõõnavast nõudlusest siseturul, millest kannatab ka Soome kodumaine kaubandus.
Seotud lood
Soomest ei saa enam madalapalgalist maad. Et see nii võiks olla, tuleb teha asju, mida muu maailm ei tee, oli üks mõte eile Helsingis toimunud arutelufoorumilt, kus peateemaks oli Soome heaoluühiskonna tulevik.
Hoolimata kõrgetest kohtadest rahvusvahelistes edetabelites ei ole Soome konkurentsivõime piisav, et korvata järsku langust paberitööstuses ning infotehnoloogia ja kommunikatsioonisektoris ning luua juurde piisavalt uusi kõrge lisandväärtusega töökohti, et heaoluühiskonda üleval hoida, ütles Aalto ülikooli professor Sixten Korkman täna Soome majanduse tulevikuväljavaadete üle toimunud arutelul.
Soome tippreiting jääb ilmselt alles, vähemalt esialgu, kommenteerisid majanduseksperdid Soome valitsuse kaks päeva väldanud eelarve- ja reformikõneluste tulemusi.
Soome valitsuse jõupingutused säilitada riigile euroala tugevaim reiting (stabiilse väljavaatega tippreiting kõigi kolme suurima reitinguagentuuri juures) ajab soomlasi järjest enam kokkuhoiukohti otsima, et korvata eelarve tasakaalustamiseks kehtestatud maksutõusudes kannatanud ostujõudu.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?