Möödunud aastal USA investeerimiskontserni Blackstone ning Nordea ja DnB pankade vahel sõlmitud miljardi dollari suurune tehing, millega müüdi Luminori panga enamusosalus, sai ametliku loa ka Euroopa Komisjonilt.
- Luminori hoone Riias. Foto: Reuters/Scanpix
Euroopa Komisjon on ELi ühinemismääruse kohaselt kiitnud heaks USA ettevõtja Blackstone Groupi ainukontrolli saamise Luminori pangas, teatas komisjon.
Komisjon jõudis järeldusele, et kavandatava tehingu tulemusena ei teki konkurentsiprobleeme, kuna selle mõju turustruktuurile on piiratud. Tehing vaadati läbi ühinemise läbivaatamise menetluse lihtsustatud korras.
Septembris avalikustatud tehingu tulemusel omandavad Blackstone’i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60% suuruse osaluse. Selle tulemusel osutus Luminori turuväärtuseks 1,7 miljardit eurot.
Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitasid tehingu järel kumbki 20% osaluse, Nordea on andnud teada, et kaalub oma osaluse müümist Blackstone’ile.
1985. aastal asutatud USA investeerimiskontsern Blackstone Group on turuliider alternatiivsete investeeringute – kinnisvara, erakapitali fondide, riskifondide ja laenude väljastamise – vallas.
Blackstone’i valitsetavate varade hulk ulatub 440 miljardi dollarini. Blackstone on viimasel 30 aastal paigutanud ligikaudu 5 miljardit dollarit omakapitali 20 finantskontserni investeeringusse. Luminori investeering tehti kõige uuemast 18 miljardi dollari suurusest erakapitalifondist.
Seotud lood
Suure osa Luminorist ostnud USA investeerimiskontsern Blackstone toob vaheldust Eesti pangandusse, kus domineerivad skandinaavlased, leiavad rahamaailma asjatundjad. Panga juht Erkki Raasuke tunnistas, et tehingu kokkuleppimise juures oli rahapesu teema vägagi üleval.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.