Statistikaameti andmetel kasvas töötlevas
tööstuses tootmismaht juunikuus aastataguse perioodiga võrreldes 2,7%, eelmise
kuuga võrreldes vähenes toodang 0,7%.
Tegemist on selle aasta madalaima kasvumääraga, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Kõige enam on tootmismahtusid töötlevas tööstuses mõjutanud toodangu langus puidutööstuses, samuti tekstiili- ning metallitööstuses. Suurima positiivse panuse sektori arengutele andis elektriseadmete tootmine. Müügi kasvule on rohkem kaasa aidanud ekspordimahtude kasv, siseturg toetab rohkem toiduainetööstust ning ehitusmaterjalide tootmist.
Toiduainetööstuses kasvas aastaga tootmismaht 3%, kõige kiirema kasvuga on endiselt jookide tootmine (kasv 12%). Tekstiilitööstuses ning rõivatööstuses on tootmismaht jätkuvalt kahanenud (vastavalt 18 ja 7%), mõlema haru puhul mängib olulist rolli ettevõtete konkurentsivõime eksporditurgudel.
Sel aastal on toormeprobleemide tõttu olnud languses puidutööstus, juunis oli tootmismaht 6% madalam kui aasta tagasi. Puidu kallinemine ning muude tootmiskulude kasv on tõstnud oluliselt lõpptoodete hinda, mistõttu muutub raskemaks ka toodete realiseerimine. Lisaks võib oodata mõningast nõudluse vähenemist tulenevalt ehitusturu arengutest, mis mõjutab ka ehitusmaterjalide tootmist. Kui viimasel ajal on ehitusmaterjalide tootmine suurenenud keskmiselt 15–20% aastas, siis juunikuus ulatus tootmismahu kasv 10%ni. Samuti võib metalltoodete müügi vähenemist siseturul seostada nõudluse langusega ehituses, ekspordi osas on suudetud müüki kasvatada (müügimahu kasvu taga on osaliselt toodete hinnatõus). Kokkuvõttes oli metalltoodete tootmismaht 6% väiksem kui eelmise aasta juunis.
Kõige suurema panuse tööstustoodangu kasvu andis juunis elektriseadmete ja -aparaatide tootmine, mis on jätkuvalt kiirelt kasvanud (juunis 33%). Suurem osa haru toodangust läheb ekspordiks, lisaks ekspordile kasvas juunis müük oluliselt ka siseturule.
Ettevõtete hinnangul oli ärikonjunktuur juunis sarnane eelmise aasta sama perioodi omale. Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtjad hindasid üldiselt ärikonjunktuuri heaks, tellimusi oli rohkem kui tavaliselt ning lähikuudel oodatakse tootmismahtude suurenemist.
Jätkuvalt valitseb aga kehv olukord tekstiilitööstuses. Aastataguse kõrgkonjunktuuriga võrreldes on hinnangud majandusolukorrale muutunud tagasihoidlikumaks puidutööstuses, samuti kummi- ja plastitööstuses. Teistes harudes oli olukord sarnane 2006. aasta juunile. Juulikuu küsitluses olid ettevõtete ootused aga veelgi tagasihoidlikumad, jäädes siiski üldiselt positiivsele poolele. Seega võivad tootmismahtude kasvud ka lähikuudel jääda viimaste aastate keskmisest madalamaks. Peamise takistusena näevad ettevõtted tootmismahu suurendamisel tööjõu puudust, tasapisi on suurenenud ka ebapiisava nõudluse probleem.
Seotud lood
Paljud töösturid seisavad silmitsi
tootmismahtude kasvu raugemisega, kuid palka küsivad töötajad rohkem kui kunagi
varem ning hoolimata pidevast palgatõusust keegi naljalt vabrikusse tööle ikkagi
tulla ei taha.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.