Palgakokkulepet hakatakse otsima oma sektori sees. Esimesed kõnelused algavad nädala pärast, uut kokkulepet loodetakse tuleva aasta veebruari lõpuks.
Rakennusliitto on varemgi kesktasandil sõlmitud palgakokkuleppest eemale jäänud. Liit esindab umbes 84 000 töötajat.
Soome statistikaameti täna avaldatud andmeil kasvasid tööjõukulud erasektoris teises kvartalis aasta baasil 2,2% (sesoonselt korrigeeritud näitaja oli 1,6%). Avalikus sektoris tõusid tööjõukulud 0,3%, kohalikes omavalitsustes 1,6%.
Sektoriti tõusid tööjõukulud näiteks ehituses ja tööstuses 3%, transpordis 0,1%.
Et kesktasandil sõlmitud kokkulepe jõustuks, peab selle heaks kiitma vähemalt 90% Soome palgasaajatest . Eriti oluline on suuremate liitude nagu Metalliliit ühinemine. Tänane Helsingin Sanomat kirjutab, et tööandjatele on oluline, et lepinguga liituksid kindlasti transpordi, ekspordi ala ja avaliku sektori töötajate ametiühingud.
Selgus peaks majas olema 25. oktoobriks.
Mitmed majanduseksperdid ja Soome pank on manitsenud, et palgatõus on Soomes olnud liiga kiire. Riigi konkurentsivõime parandamiseks tuleks Soomel hea mitu aastat leppida peamistest võrdlusriikidest madalama palgatõusuga, ütles hiljuti Soome majanduse tulevikku käsitlenud seminaril Soome Panga juht Erkki Liikanen.
Kõrvutades viimase 30 aasta näitajaid, hindab Soome majandusuuringute instituut Etla, et tööjõuühiku hind (näitab, kui hästi on töötajad tootlikkust arvestades tasustatud – toim) on Soomes Saksamaaga võrreldes 15% ja Rootsiga võrreldes 20% kõrgem.