Tänane Äripäev tutvustab mõjukat ja omavahel tihedalt seotud olnud triot ehk Andrus Ansipit, Neinar Selit ja Helmut Pikmetsa.
Nende kolme mehe tutvus ulatub 1990. aastate algusesse ja nende omavahelised suhted tekitavad küsimusi. See on põhjus, miks Äripäev selle aasta aprillis otsustas meeste omavahelised sidemed kaardistada.
Seli ja Ansip ise on täna ilmunud artiklisse suhtunud väga tõrjuvalt. Artikliga tekkinud küsimused on neid ärritanud. See on ka mõistetav. Arvestades aga seda, et Ansip juhib valitsust ning Seli Eesti ühe olulisema riigifirma Tallinna Sadama nõukogu, siis ootab Äripäev, et mõlema mehe äriline minevik oleks läbipaistev.
Üks oluline, kuid vastuseta jäänud küsimus seondub Ansipile kunagi kuulunud investeerimisfirmaga Luik Invest. Kui Ansipist sai Neinar Seli tugeval toel Tartu linnapea, siis loobus Ansip ametlikult äritegevusest. Kummaline on see, et Ansip andis või müüs Luik Investi advokaat Pikmetsale, kes selle mõni aeg hiljem edasi Ansipi poolvennale andis või müüs.
Ansip ei ole taha selgitada, kuidas advokaat Pikmets tema firma ostumõttele tuli ja miks ta ettevõtet otse oma poolvennale ei müünud. Luik Investi omanikeringis toimunud muutused tekitavad kahtlusi, et linnapea Ansipi loobumine oma varasematest ärihuvidest oli vähemalt alguses vormiline.
Teine oluline küsimustering seostub offshore-firmadega. Näiteks aitas üks salapärane Panama firma osta advokaat Pikmetsa ettevõttel Tartu linnalt üht kinnistut. Linnapea toolil istus selle tehingu ajal juba Ansip. Linnalt ostetud kinnistu müüdi aga Pikmetsale kuulunud ettevõtte poolt vähem kui aasta pärast ostutehingut üle nelja korra kallimalt edasi. Vaheltkasu liikus Neinar Seliga seotud ettevõttele. Intressituluna teenis aga 2 miljonit krooni veel keegi, kelle nime on siiamaani hoitud saladuses.
Offshore-firmad on tunnusmärk, mis iseloomustas Reformierakonna rahastajatena tuntud inimeste äritegevust Tartu linnas. Teine iseloomulik tunnus on soov toimunust vaikida. Küsimustele vastamise asemel pigem rünnatakse küsijaid või poetakse lihtsalt peitu.
Tõenäoliselt ka tänase Äripäeva loo puhul üritatakse väita, et tegemist on ajalehe kättemaksuga Reformierakonnaga peetava kohtuvaidluse eest. Kinnitame, et see nii ei ole, sest täna ilmunud materjali hakkas Äripäev koguma varem, kui saime teada Reformierakonna koostööst salapärase Šveitsi investoriga.
Teine asjaosaliste kaitsetaktika on seotud Andrus Ansipist kirjutatava raamatuga, mille üheks autoriks on Äripäeva ajakirjanik Katariina Krjutškova. Näiteks üritas Seli tuua valmivat raamatut põhjuseks, miks ta ei taha rääkida oma kokkupuutest mitmete offshore-firmadega. Toimetuse hinnangul on see mannetu katse ebamugavatest küsimustest pääsemiseks.
Kui Neinar Seli julgeb võtta vastutusrikkaid ameteid, nt juhtida Tallinna Sadama nõukogu või soovib kandideerida Eesti Olümpiakomitee presidendiks, siis peaks tal olema ka nii palju julgust, et vastata tema äritegevust puudutavatele küsimustele. Täna ilmunud artikkel tekitab kahtlusi, et Seli äriedu aluseks on olnud doping. Fair play ehk ausa mängu põhimõtete järgimine ei ole oluline ainult spordis.
Autor: 1185-aripaev
Seotud lood
SEB andmeil kasvab Eestis, Lätis ja Leedus säästude sularahas hoidmine.
Reformierakonna suurannetaja Märt Vooglaid andis intervjuu oma sidemete kohta advokaat Helmut Pikmetsa, ettevõtja Neinar Seli ja peaminister Andrus Ansipiga pärast seda, kui ta oli e-kirja teel küsimused läbi lugenud.
Tartu kahtlaste kinnisvaratehingutega seotud olnud ettevõtja Neinar Seli ja advokaat Helmut Pikmets olid ärisuhetes ka Reformierakonna suurrahastaja Märt Vooglaiuga.
Äripäev kirjutas möödunud nädalal endise Tartu linnapea Andrus Ansipi ajal tehtud kahtlastest kinnisvaratehingutest, prokuratuur ei leidnud artiklite põhjal kriminaalmenetluse algatamiseks piisavalt alust.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.